După 7 ani de existenţă, cu peste 31 000 de postări, cu peste 50 de milioane de vizualizări (50 025 543 la 29.09.2020), cu peste 55 000 de abonaţi la newsletter-ul zilnic, cu un record de 197.071 accesări într-o singură zi, devenind astfel portalul de ştiri creştine din România cu cea mai rapidă creştere şi cu cele mai multe vizualizări, părăsim platforma Blogger şi:

̶S̶u̶n̶t̶e̶m̶ ̶î̶n̶ ̶c̶o̶n̶s̶t̶r̶u̶c̶ţ̶i̶a̶ ̶u̶n̶u̶i̶ ̶s̶i̶t̶e̶ ̶p̶r̶o̶f̶e̶s̶i̶o̶n̶a̶l̶,̶ ̶a̶d̶a̶p̶t̶a̶t̶ ̶c̶e̶r̶i̶n̶ţ̶e̶l̶o̶r̶ ̶t̶e̶h̶n̶o̶l̶o̶g̶i̶e̶i̶ ̶m̶o̶d̶e̶r̶n̶e̶

̶A̶n̶g̶a̶j̶ă̶m̶ ̶̶̶r̶̶̶e̶̶̶d̶̶̶a̶̶̶c̶̶̶t̶̶̶o̶̶̶r̶̶̶i̶̶̶ ̶̶̶ ̶ş̶i̶ ̶c̶o̶r̶e̶s̶p̶o̶n̶d̶e̶n̶ţ̶i̶ ̶̶̶r̶̶̶e̶̶̶g̶̶̶i̶̶̶o̶̶̶n̶̶̶a̶̶̶l̶̶̶i̶̶̶ ̶̶̶ ̶ş̶i̶ ̶d̶i̶n̶ ̶d̶i̶a̶s̶p̶o̶r̶a̶ ̶r̶o̶m̶â̶n̶ă̶

Încheiem parteneriate cu noi publicaţii şi site-uri de media

Se afișează postările cu eticheta Ludovic Orban. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ludovic Orban. Afișați toate postările

luni, 13 aprilie 2020

Viorel Iuga 🔴 Apel către Preşedintele Klaus Iohannis, Prim-Ministrul Ludovic Orban şi Ministrul Afacerilor Interne Ion-Marcel Vela


Domnule Preşedinte,
Domnule Prim-Ministru,
Domnule ministru Ion-Marcel Vela,

Apreciem că atunci când nu se poate altfel, cu respectarea indicaţiilor date de organele competente, avem voie să mergem la serviciu, să ieşim la cumpărături, să mergem la medic sau la farmacie, să facem exerciţii fizice, să îi ajutăm pe cei bătrâni, pe cei neputincioşi sau nevoiaşi şi să ne plimbăm animalele de companie. Ne bucurăm că pe măsură ce se emit noi ordonanţe militare, aveţi în atenţie mai multe aspecte ce ţin de bunăstarea noastră.

Avem însă şi o nedumerire: De ce închinarea publică, în condiţiile respectării reglementărilor legale, nu este considerată vitală?

Cine decide în dreptul credinciosului dacă părtăşia lui cu ceilalţi credincioși, evident în condiţiile unei igiene stricte, este vitală pentru el sau nu?

Cine decide dacă împărtăşirea cu Trupul şi cu Sângele lui Isus Cristos la Sfânta împărtășanie (în condiţiile unei igiene stricte şi a regulilor convenite de distanțare socială, adică 1,5 m) este vitală pentru el sau nu?

Cine decide dacă ajutorul spiritual primit în urma rugăciunilor ajută sau nu România în situaţia dificilă pe care o traversăm? În timp ce apreciem preocuparea dumneavoastră permanentă de a gestiona cât mai eficient impactul socio-economic al pandemiei COVID-19 la nivelul României, considerăm că intervenția statului în „manifestarea religiei” într-o societate democratică nu este de o însemnătate mai mică în împrejurările excepționale în care ne aflăm.

Ştiind că urmează să emiteţi un nou decret, ştiind că aţi jurat să vă dăruiţi toată puterea şi priceprea pentru propăşirea sprituală şi material a poporului rpmân, vă adresăm respectuos rugămintea de a ţine cont şi de dorinţele cetăţenilor care vor să contribuie la binele României şi la ieşirea ei din pandemie manifestându-şi credinţa legal, aşa cum o înţeleg din perspectiva respectării libertăților religioase garantate de statul român, potrivit Constituţiei României (republicată) şi tratatelor internaţionale la care România este parte.

În acelaşi timp, cunoscând faptul că opiniile specialiştilor internaţionali în boli infecţioase şi epidimiologie încă sunt împărţite, vă rugăm frumos să luaţi în calcul revenirea la dreptul la închinare publică. Stabiliţi dumneavoastră, împreună cu cei competenţi în domeniu(în numărul cărora sperăm să fim incluşi şi noi) regulile, (numărul maxim al participanţilor în aer liber, testele ce trebuie făcute, orele și alte reguli de procedură), dar vă rugăm să lăsaţi celor care doresc posibilitatea să-şi împlinească una dintre nevoile lor vitale: închinarea împreună cu fraţii de credinţă şi împărtăşirea la Masa lui Dumnezeu.
Numai în felul acesta cetăţenii României pot rămâne uniți folosind toate mijloace materiale şi spirituale pentru a ieşi mai repede din această situaţie neplăcută.

Vă mulţumim frumos că veţi avea bunăvoinţa şi veţi găsi timpul necesar pentru a lua în considerare cererea noastră. Suntem cetăţenii României şi, în cazul nostru, nevoile expuse sunt cel puţin la fel de importante ca cele decise de unii specialişti.

marți, 26 noiembrie 2019

M.M. 🔴 Gata, avem și președinte de dreapta și partid de dreapta la guvernare...


Ok, acum că avem și președinte de dreapta și partid de dreapta la guvernare mă aștept să aud că:

* au tăiat pensiile celor care au avut funcții importante în epoca comunistă și acum primeau pensii grase (cum a făcut dreapta în Polonia)
* au tăiat pensiile speciale ale parlamentarilor (cum a făcut dreapta în Grecia)
* au să introducă în Constituție căsătoria între barbat+femeie (ca în Polonia).
* au să interzică prin lege educatia de gen și promovarea "normalității" homosexualității în școli. (ca în Polonia)
* au să susțină puternic prin politici pro-nataliste, familia și au să încurajeze nașterile ca și la noi sporul natural să fie pozitiv ca în Polonia unde guverneaza dreapta.
* au să refuze "refugiații" impunși de Merkel (ca țările grupului de la Visegrad)
* au să adere la grupul de la Visegrad al țărilor Est Europene, a celor care încă mai cred în vechea Europă a conservatorare, și promotoare a valorilor creștine, a libertății de exprimare și a statelor suverane.
* datorită politicilor inteligente de dreapta numărul românilor care se întorc din diaspora o să fie mai mare decât al celor care emigrează.
* România la fel ca Polonia (unde dreapta e la guvernare) va avea baze NATO iar consumabilele (cu exceptia tehnicii militare) militarilor din baza NATO vor proveni de la firmele românești asemeni Poloniei unde acestea le asigură firmele poloneze.
* au să se retragă din Pactul pentru Migrație de la Marakesh.
* au să se retragă din Convenția de la Istanbul cea prin care se impune noua ideologie a egalității de gen.
* au să ceară scuze publice pt ofensa publică adusă celor 3 milioane de români care si-au exercitat dreptul lor constituțional de a convoca un Referendum, numindu-i : infatuati si fanatici religiosi.
* o să vedem taxe și regelementari aberante taiate (cum a făcut dreapta americană)

Și multe altele care nu le mai enumăr deoarece parcă văd că vin cei cu "greaua moștenire" și îi scuză.

vineri, 25 octombrie 2019

E bine de știut! Ministrul Gay Pride, Violeta Alexandru este propusă de Ludovic Orban în noul guvern...

„Vi-l puteți imagina pe Ion C. Brătianu la parada Gay Pride? Prin ultima numire (iar nu alegere) făcută în Capitala României, conducerea PNL perpetuează confuzia valorilor. În vara anului 2017 am intrat în acest partid fiind încurajat de mulți lideri conservatori, populari sau creștin-democrați.Ce-am văzut în ultima vreme, mai ales după Referendumul pentru familie, m-a descumpănit. Robert Sighiartău (secretar general PNL) ține Biblia în mână iar Violeta Alexandru (noul președinte PNL București) participă alături de Remus Cernea la parada gay… Ce să mai priceapă bietul votant? Respect dreptul oricui la opinie și la viața privată, dar între activismul sexomarxist și apărararea civilizației iudeo-creștine e, totuși, o mare diferență. Dacă PNL va fi condus de progresiști, diferența față de USR-Plus dispare”, afirma Neamțu.
Alexandru a fost ministru pentru Dialog Social în guvernul Cioloș.
“Marsul diversitatii, organizat la Bucuresti, a reusit sa atraga in 2016 un numar record de participanti: peste 2.500 de persoane. (…) Pentru prima data, un ministru in functie din Guvernul Romaniei a participat la Marsul Diversitatii. Violeta Alexandru, ministrul pentru Dialog social, a transmis un mesaj oficial pentru comunitatea LGBT din Romania”, sublinia Active Watch in raportul privind DIU in Romania.
Ea a și fost recompensată de Active Watch pentru susținerea LGBT  cu premiul “Remus Cernea” pentru “curajul si consecventa cu care sustine valorile societatii deschise, ale drepturilor fundamentale ale omului”. 

miercuri, 23 octombrie 2019

Peter Costea 🔴 Marginalizați – din nou!


Colegii mei de la ActiveNews ne informează că domnului premier desemnat Ludovic Orban și conducerii PNL le este rușine de noi. Că nu vor să se asocieze cu noi, cu mișcarea tradițională din România. Ne marginalizează. Din nou. Și nu e bine. De fapt, acest lucru e o tradiție pentru PNL, confirmată deseori de pozițiile anti-creștine și anti-valori exprimate periodic de dl Iohannis.

Conform articolului ActiveNews, dl Orban și dna Turcan au vizitat Clujul unde au avut întâlniri cu societatea civilă. La sugestia să se întâlnească să se întâlnească și cu grupuri conservatoare, răspunsul a fost „nu." [Link: www.activenews.ro]

Ce e „societatea civilă”? Deseori citim ori auzim această expresie în ziare și la televiziune. Cu mulți ani în urmă mă întrebam ce o fi însemnat asta în înțelesul mass-mediei din România. Prin „societate civilă" ea identifică grupurile seculariste neguvernamentale de tipul Accept, pro-avort și altele cu obiective similare. Sunt grupuri minuscule, dar care au o gură mare și vizibilitate enormă în spațiul public și virtual pentru că sunt finanțate din afară. Aceste grupuri ale „societății civile" au ieșit în forță în spațiul virtual la referendumul anului trecut. Când ai bani, ai vizibilitate și influență. Când aceste organizații dau un comunicat de presa, toată mass-media românească îl preia cu aviditate și îl pun pe prima pagina.

Și noi, adică organizațiile neguvernamentale din România pro-familie și pro-viață, am încercat să ne includem punctele de vedere în „societate civilă" cu prezența în mass-media. Nu o dată, ci de multe ori. Din nefericire, pentru noi nu a fost loc.

PNL se identifică a fi un partid de dreapta și conservator. Nu este. Nici pe departe. Nu vă lăsați înșelați. Acestui partid și liderilor lui le este jenă să se identifice public cu valorile majorității vaste ale românilor. De fapt, nu numai lor, ci și celorlalte partide politice și clasei politice din România, în general.

Pentru elita politică a României, noi, mișcarea pro-valori și tradițională, suntem o plictiseală, o relicvă medievală incompatibilă cu lumea post-modernă. Când noi le vorbim de valori ei cască cu plictiseală, dar când seculariștii își rostesc doleanțele, ei ascultă cu atenție și iau notițe. În văzul lumii.

E bine ca elita politică a României să înțeleagă că viitorul României nu se poate clădi cu cei care nu cred în valorile esențiale, în primul rând familia, căsătoria și dreptul la viață al copiilor nenăscuți. Viitorul nu poate fi clădit cu cei care adoptă și promovează stiluri de viață imorale și incompatibile cu procrearea. Astfel de persoane nici ele nu au un viitor.

marți, 22 octombrie 2019

E bine de știut! Ludovic Orban a chemat ieri la consultări la Parlament doar ONG-urile seculariste. ONG-urile „religioase” au fost tăiate de pe listă...


Înțeleg că poate șeful cel mare al PNL, „paltonul solemn” din capul s(t)atului, are o problemă cu ONG-urile religioase, că în viziunea sa foarte „deschisă la minte” sunt toți niște „fanatici religioși”. Dar cum să nu chemi la negocieri măcar cultele religioase? Cum să nu chemi reprezentanți ai BOR și ai celorlalte 17 culte religioase recunoscute oficial de Statul Român?

ONG-urile seculariste, mai ales dacă acestea sunt ACCEPT & prietenii, reprezintă 0.5% din societate. Cultele religoase reprezintă marea majoritate a societății – în fapt, reprezintă aproape toată societatea, dacă ținem seama că în România mai puțin de 2 procente se declară atei.

Și tu chemi DOAR ACCEPT & prietenii; și nu chemi nici un reprezentant al cultelor religioase. Că asta se cheamă democrație. Și reprezentativitate.

Asta îmi amintește de CNCD, care voia anul trecut să poarte niște „negocieri” despre limitele care trebuie impuse libertății religioase în societate. Și a chemat la „negocieri” doar ACCEPT. CNCD, ăia care dau amenzi pe crime de gândire. Ca să impună limite libertății religioase, ei nu au considerat că e cazul să cheme la discuții nici măcar un reprezentant al cultelor religioase.

Oare se transformă PNL într-un nou CNCD? Sau doar asta este „lesa” în care se mișcă Ludovic Orban? Băieții cu ochi albaștri i-au desenat pătrățica, aici dansezi, discuți doar cu ăștia. Doar ACCEPT, „minoritățile secuale” și „progresiștii” sunt în România societate civilă, deși ei reprezintă numai 0.5% din populație. Iar „creștinul” Orban s-a conformat fără să comenteze. Și apoi și-a scos carnețelul și a început să ia notițe de la ACCEPT.



"Astăzi a avut loc o întâlnire a premierului desemnat, L. Orban, cu societatea civilă. Mai exact, cu acea parte a ONG-urilor strategic abonată la titlul de «societate civilă», într-o operație care lasă invizibilă cea mai mare parte a societății ca atare. Nicio organizație pro-viață sau religioasă nu a fost prezentă. Selectori vigilenți s-au asigurat că o asemenea impietate nu va fi comisă.

Desigur, cele pro-LGBT au fost prezente, promovându-și agenda. Destul de previzibil până aici. Ceea ce a atras atenția, însă, a fost ideea reprezentanților acestui ONG de a reclama premierului desemnat faptul că în România nu s-au dat condamnări pe spețe de hate speech. Cum? Acest ONG vine la un om politic cerându-i, practic, să se ocupe de problema condamnărilor pe hate speech? Păi cum rămâne dragi tovarăși cu statul de drept, independența justiției, separarea puterilor în stat? Ce căutați voi cu această discuție la cel care va fi, cel mai probabil, premierul României?

duminică, 7 octombrie 2018

Ludovic Orban anunţă cum a VOTAT la referendum: Sunt un creştin convins. Acesta nu e referendumul lui Dragnea

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, duminică, că a votat "da" la referendumul pentru redefinirea familiei pentru că este un creştin convins şi un familist. Liderul liberal le-a transmis românilor că această iniţiativă civică nu este nici a PSD, nici a lui Liviu Dragnea.

"Particip pentru că referendumul este cea mai puternică instrument al democraţiei. Tema referendumului de azi e una extrem de importantă pentru că e vorba despre cum e constituită celula de bază a societăţii, familia. Mai precis iniţiativa este de a defini în Constituţie modul în care era definit în legislaţie, felul în care se realizează căsătoria între un bărbat şi femeie. La acest referendum am decis să particip la vot şi să votez da, pentru că sunt un creştin convins şi familist", a afirmat Ludovic Orban, după de ce a votat, duminică dimineaţă, la referendum la o secţie din judeţul Ilfov.

Continuarea pe www.mediafax.ro

duminică, 30 septembrie 2018

REFERENDUM: O săptămână până la vot. Cum se poziţionează partidele politice

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat joi că social-democraţii nu se vor implica în campania electorală pentru referendum, dar vor face acţiuni de informare. „Întrebarea care e pusă pe buletinul de vot este destul de neclară şi trebuie să îi ajutăm pe oameni să voteze în cunoştinţă de cauză”, a explicat Dragnea.
Premierul Viorica Dăncilă a declarat, miercuri, în timpul reuniunii socialiştilor europeni, la Bruxelles, că este obligaţia tuturor să facă acţiuni în care să arate ce înseamnă referendumul pentru familie, dar că PSD nu va face campanie. „Este obligaţia tuturor să facă acţiuni în care să arate ce înseamnă acest referendum, dar nu vom face campanie pentru a se lua o decizie sau alta”, a declarat Dăncilă.
Preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a anunţat, miercuri, că formaţiunea pe care o conduce nu se va implica în campania pentru referendum şi că partidul recomandă votanţilor săi să voteze conform conştiinţei.
Şi preşedintele PNL Ludovic Orban a spus, pe 2 septembrie, că PNL susţine referendumul pentru redefinirea noţiunii de căsătorie în Constituţie, dar nu va impune membrilor cum să voteze, pentru că fiecare se va poziţiona „în funcţie de cum îi dictează conştiinţa”. Orban a anunţat, joi, că va participa la referendumul pentru redefinirea familiei, liberalul neprecizând însă cum va vota.
De asemenea, preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, le-a cerut vineri, maghiarilor din România, să participe la referendumul din octombrie pentru familia tradiţională şi să voteze după conştiinţă, fiecare susţinând valorile şi principiile în care crede.

marți, 22 mai 2018

✡ Jurnalistul israelian Attila Somfalvi: Consilierii israelieni care au lucrat pentru PSD îl amenință pe Ludovic Orban: „Ar fi bine dacă și-ar retrage fanteziile, dacă nu, îl vom opri” / Liviu Dragnea: “Se poate vorbi de antisemitism instituţional”

Un jurnalist din Israel de origine romana, Attila Somfalvi, a declarat luni seara, la Antena 3, ca a vorbit cu cei trei consilieri israelieni ai PSD pe care Ludovic Orban ii acuza ca au facilitat actul de „inalta tradare” al lui Dancila. Acestia au lansat amenintari la adresa lui Orban.

Conform plangerii penale a lui Ludovic Orban, prezentata de Antena 3, premierul Dancila este acuzata ca a intrat in contact direct cu reprezentanti ai statului Israel, deci ai unei „puteri straine”, asa cum este evidentiat in textul denuntului, prin intermediul unor agenti straini, mai exact trei consultanti angajati de PSD: Moshe Klughaft, Sefi Shaked, Asaf Einsin.

Attila Somfalvi a stat de vorba cu cei trei consultanti israelieni. „La inceput, nu stiau daca sa rada sau sa planga(…). Sunt trei specialisti pe care eu ii stiu de peste zece ani”, a spus jurnalistul, luni seara, la Antena 3.

„Dupa ce s-au calmat, au iesit la atac in mod clar. Au explicat publicului ca nu este nicio legatura intre ei si un organ de securitate, sunt profesionisti si atat”, a mai spus el.

Moshe Klughaft a spus ca „cineva din opozitia din Romania a citit prea multe carti de spionaj”. „Nu avem nicio legatura cu mutarea ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim. Ar fi bine daca domnul Orban si-ar retrage fanteziile, iar daca nu o sa recurgem la lege pentru a-l opri”, a declarat Moshe Klughaft.

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat luni că, în ceea ce priveşte plângerea penală depusă împotriva premierului Viorica Dăncilă de liderul liberalilor Ludovic Orban, “se poate vorbi de antisemitism instituţional”.


Continuarea pe www.animanews.org

sâmbătă, 19 mai 2018

Opoziția de la Ierusalim consideră jignitoare poziția liberalilor români față de Israel: "Sunt absolut stupefiat că o vizită în Israel sau schimbarea ambasadei pot fi considerate penale... această plângere scuipă în fața lui Trump"

Reacții dure de la Ierusalim, după plângerea penală făcută de Ludovic Orban împotriva Vioricăi Dăncilă. Un renumit jurnalist din Israel a facut declarații despre atitudinea jignitoare la adresa țării sale din partea șefului opoziției din România, scrie Evenimentul Zilei.ro.

Reacții dure de la Ierusalim, după plângerea penală făcută de Ludovic Orban împotriva Vioricăi Dăncilă. Una dintre aceste reacții a fost prezentată la ”Exces de putere”, de jurnalistul Attila Somfalvi. ”În loc să discutăm probleme de politică și diplomație, vorbim de lupte între politicieni. Ieri, doi politicieni israelieni cunoscuți, p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120%; }a:link { } șeful opoziției israeliene Isaac Herzog, s-a decis să îi răspundă domnului Orban. Dacă îmi permiteți să citez: Sunt absolut stupefiat că o vizită în Israel sau schimbarea ambasadei pot fi considerate penale. Relațiile cu România sunt foarte importante. Ideea că o vizită este penală este jignitoare, Ierusalimul este capitala Israelului (...) această plângere scuipă în fața lui Trump” a spus jurnalistul Attlia Somfalvi.

vineri, 18 mai 2018

Aurelian Pavelescu 🔴 Prin Plângerea sa penală, Ludovic Orban îi acuză implicit pe Președintele Israelului Reuven Rivlin și pe Primul-Ministru israelian Benjamin Netanyahu de ACȚIUNI OSTILE CONTRA STATULUI ROMÂN!

DEMENTIAL: Plangerea penala semnata de Ludovic Orban - Presedintele PNL -, impotriva Vioricai Dancila - Primul ministru al Romaniei! Orban ii acuza implicit pe PRESEDINTELE ISRAELULUI - REUVEN RIVLIN -, si pe PRIMUL-MINISTRU ISRAELIAN - BENIAMIN NETANIAHU -, DE SAVARSIREA INFRACTIUNILE PREVAZUTE DE ART. 399 SI ART. 400 DIN CODUL PENAL AL ROMANIEI (actiuni ostile contra statului roman si spionaj)!
Plangerea semnata de Ludovic Orban NU ARE NICIO LEGATURA CU DREPTUL! Nu exista NICIUN ELEMENT CONSTITUTIV pentru infractiunile la care face referire Constitutia si art. 398 Cod penal (art. 394, art. 395, art. 396, art. 397 Cod penal)!
Celelalte incadrari sunt la fel de aberante, raportate la faptele Vioricai Dancila, referitor la dosarul mutarii Ambasadei Romaniei de la Tel Aviv la Ierusalim!
Cine citeste, pur si simplu, articolele din Codul penal, intelege, fara a fi neaparat jurist, ca Plangerea semnata de Ludovic Orban este o actiune NEBUNEASCA! Cum este posibil asa ceva? Singura justificare este aceea ca Ludovic Orban a fost pacalit de niste avocatei de doi bani... Vai, unde sunt marii juristi pe care i-a avut PNL, in frunte cu Istrate Micescu?
Reactia fireasca va fi o Plangere penala impotriva lui Ludovic Orban pentru savarsirea infractiunii prevazuta de art. 269 C. pen. (inducerea in eroare a organelor judiciare).
Pe fond, problema se pune daca Orban a avut acceptul lui Klaus Iohannis si daca exista, cu adevarat, planul de destituire a Primului ministru prin formula deja patentata de Traian Basescu: o plangere penala, o solicitare din partea procurorului pentru inceperea urmaririi penale si acceptul Presedintelui pentru aceasta, odata cu suspendarea din functie a ministrului (premierului) respectiv. Dupa suspendare/demitere, caderea guvernului. Dupa 2, 3, 7 ani, clasarea dosarului de catre parchet... Aceasta este, cu adevarat, schema pentru o lovitura de stat!
Consecintele acestei Plangeri sunt devastatoare pentru Ludovic Orban si, implicit, Klaus Iohannis - ultimul prin amenintarile directe facute recent impotriva lui Dancila, prin care a anticipat evident respectiva Plangere. Practic, cariera lor politica este compromisa. Pentru ca respectiva Plangere, formal si pe fond, pleaca de la ideea ca SUA si Israelul sunt PUTERI OSTILE ROMANIEI, iar procedurile de mutare a sediului ambasadei la Ierusalim, TRADARE DE TARA!

sâmbătă, 21 aprilie 2018

PNL somează Guvernul să renunțe la schimbarea Ambasadei din Israel

”Prin această decizie, Guvernul PSD-ALD se situează în sfara multor decizii ale ONU. Somăm Guvernul să renunțe la orice demers instituțional în această direcție, să revină în cadrul constituțional și să respecte deciziile organizațiilor la care suntem parte și deciziile luate la nivelul UE cu privire la situția din Orientul Mijlociu”, a spus Ludovic Orban.
Mai multe pe: www.libertatea.ro

sâmbătă, 14 aprilie 2018

E oficial: PNL a contestat Legea Referendumului la CCR. Se amână din nou votul pe legea care ar aproba Referendumul pentru modificarea Constituției

Partidul Național Liberal s-a alăturat USR în demersul de contestare la Curtea Constituțională a Legii pentru modificarea și completarea legii nr.3/2000 sau „Legea organizării Referendumului”, așa cum mai este cunoscută, scrie ActiveNews.ro.
Dacă USR și-a anunțat deschis această intenție, imediat după ce Parlamentul a adoptat acest proiect de lege, PNL nu a făcut niciun anunț în acest sens. Grupul Parlamentar PNL, așa cum apare pe siteul Curții Constituționale,  a luat această decizie deși această formațiune are semnat un protocol cu Coaliția pentru Familie pentru susținerea desfășurării Referendumului pentru definirea căsătoriei.
De-asemenea, după votul din Camera Deputaților de anul trecut, președintele PNL, Ludovic Orban, se declara un „familist convins” și un susținător al familiei „așa cum a lăsat-o Dumnezeu, dar asta nu înseamnă că cei care gândesc diferit trebuie condamnați".
Acțiunea PNL vine după ce, la sfârșitul lunii martie, președintele Iohannis declara că „nu e nicio grabă” pentru inițierea referendumului pentru familie, deși au trecut mai bine de doi ani de la depunerea și validarea celor 3 milioane de semnături ale cetățenilor români care cereau acest demers constituțional.

joi, 25 ianuarie 2018

Alianța Familiilor din România acuză PNL: Când un partid (sau partide) din România fac tot ce le stă în putință să tergiverseze ținerea referendumului, noi numim asta corupție politică și atentat la adresa democrației și a statului de drept

Referendumul pentru familie se putea ține în toamnă, dar a fost blocat de corupția politică, scrie Alianța Familiilor pe pagina sa de internet.

În ultima postare de blog, AFR acuză PNL că a blocat desfășurarea referendumului pentru familie. Deși a strâns trei milioane de semnături, inițiativa cetățenească pentru modificarea Constituției în sensul definirii căsătoriei drept uniunea dintre un bărbat și o femeie, este blocată în Parlament, după ce a trecut de Camera Deputaților. PNL și USR au contestat la Curtea Constituțională legea refendumurilor.
Atât PSD, cât și PNL și ALDE au semnat protocoale cu Coaliția pentru Familie prin care se angajau să organizeze Referendumul pentru Familie în 2017.

Va informăm privind ultimele noutăți de care dispunem referitor la Articolul 48 și referendum. După cum știți Cazul Coman e pe rol în Curtea Europeană de Justiție. Dl Coman cere Curții să constrângă România să-i recunoască "căsătoria” cu un bărbat american în România în contravenție cu legile actuale ale României.

Săptămînă trecută Avocatul General al Europei a înregistrat în Curtea Europeană de Justiție o Opinie în care dă drept de cauză dlui Coman și împotriva României. Înțelegem că de obicei Curtea Europeană adoptă opinia Avocatului General cînd își emite deciziile oficiale. Ne putem deci aștepta ca în cîteva luni Curtea Europeană să dea o decizie care nu va fi favorabilă României și, în consecință, nefavorabilă și Articolului 48 și referendumului. Referendul se putea ține în toamnă dar corupția politică din România ne împiedică să ajungem la referendum. Nu e vorba de corupția care e obiectivul manifestărilor din România de mai bine de un an.

E vorba de corupția politică a celor care s-au poziționat în primele linii de bătaie împotriva corupției. Corupția, însă, nu înseamnă doar să furi bani. Corupție înseamnă și atentat la democrație și la statul de drept. Cînd un partid (sau partide) din România fac tot ce le stă în putință să tergiverseze ținerea referendumului, noi numim lucrul acesta corupție politică și atentat la adresa democrației și a statului de drept. Ignorarea ori împiedicarea intenționată, în loc de facilitarea exercitării, a dreptului a 3 milioane de români bine intenționați de a-și exercita drepturile constituționale e o crimă politică care nu poate fi trecută cu vederea. Știți despre cine vorbim.

miercuri, 1 noiembrie 2017

Ludovic Orban și-a luat consilier dintre susținătorii LGBT 🔴 În calitate de ministrul delegat pentru Dialog Social, Violeta Alexandru a susținut deschis mișcarea LGBT, ea participând și la mitingurile acestora din București

Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat luni că Biroul executiv al liberalilor a decis cu unanimitate de voturi desemnarea fostului jurnalist Ionel Dancă purtător de cuvânt al partidului. De asemenea fostul ministru al lui Dacian Cioloș, Violeta Alexandru, a devenit consilier personal al liderului PNL, scrie Flux24.ro.

În calitate de ministrul delegat pentru Dialog Social, Violeta Alexandru a susținut deschis mișcarea LGBT, ea participând și la mitingurile acestora din București. 
„Marsul diversitatii, organizat la Bucuresti, a reusit sa atraga in 2016 un numar record de participanti: peste 2.500 de persoane. (…) Pentru prima data, un ministru in functie din Guvernul Romaniei a participat la Marsul Diversitatii. Violeta Alexandru, ministrul pentru Dialog social, a transmis un mesaj oficial pentru comunitatea LGBT din Romania”, sublinia Active Watch in raportul privind DIU in Romania.

miercuri, 13 septembrie 2017

Fără să vrea, PNL probabil va amâna referendumul pentru familie

PNL a comunicat marţi, 12 septembrie 2017, că va ataca la CCR proiectul de modificare a Legii referendumului, votat în timp record de coaliţia de guvernare pentru a clarifica legea şi a înlesni organizarea mai rapidă a consultării populare, relatează Stiripentruviata.ro.
Camera Deputaţilor a adoptat pe 5 septembrie 2017 proiectul de modificare şi completare a Legii nr. 3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului, care prevede ca referendumul de modificare a Constituţiei să aibă loc în termen de 30 de zile de la aprobarea de către Parlament a iniţiativei cetăţeneşti care cere această modificare.
Hotnews.ro îl citează pe Ludovic Orban:
"Am luat decizia în Biroul Executiv să atacăm la CCR proiectul de lege de modificare a Legii referendumului. După cum știți, din neant a apărut un proiect de lege de modificare a Legii referendumului care a trecut de Parlament, de Camera Deputaților în decurs de două zile cred sau trei zile. (…) Practic, prin modificarea la Legea referendumului se prevede că proiectul de lege de modificare a Constituției prin care se modifică Constituția nu își mai urmează parcursul obișnuit și după avizul CCR Guvernul hotărăște organizarea referendumului. Ori nouă ni se pare că există chiar o pronunțare a CCR privitoare la organizarea referendumului care spune că intervalul orar de organizare a referendumului nu poate fi stabilit de către Guvern, ci trebuie stabilit prin lege. Cred că orice încercare de confiscare a unui astfel de referendum este imorală și s-ar putea întoarce împotriva celor care încearcă să confiște politic acest referendum."

marți, 5 septembrie 2017

Orban, despre referendumul privind familia: Sunt un susținător al familiei tradiționale. Asta este lăsat de la Dumnezeu

Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, referitor la referendumul pe tema familiei, că el este un susținător al familiei tradiționale.

„Referendumul este cea mai desăvârșită formă de democrație în care cetățenii sunt chemați să susțină un punct sau altul de vedere. Consider în schimb că, dacă tot se cheltuiesc banii ăștia, ar trebui făcut un referendum și pentru consfințirea în Constituție a interzicerii traseismului politic la nivel parlamentar, cred că ar trebui făcut referendum privitor la poziția cetățenilor față de propunerile pe care le formulează partidul de guvernământ privitor la încălecarea justiției de către PSD și ALDE. Cred că se pot pune și alte întrebări cetățenilor la acest referendum astfel încât să nu se cheltuiască banii deja dați și cetățenii să fie consultați pe mai multe teme în care cred că trebuie sa-și spună punctul de vedere”, a declarat Ludovic Orban.

El și-a reiterat poziția de susținător al familiei tradiționale, argumentând că așa a lăsat Dumnezeu omul.

„Eu am spus că sunt un susținător al familiei tradiționale, consider că fiind un om credincios asta este lăsat de la Dumnezeu, asta e forma în care practic noi, oamenii, suntem chemați să ne așezăm în viață”, a explicat liderul PNL.

Continuarea pe www.activenews.ro