După 7 ani de existenţă, cu peste 31 000 de postări, cu peste 50 de milioane de vizualizări (50 025 543 la 29.09.2020), cu peste 55 000 de abonaţi la newsletter-ul zilnic, cu un record de 197.071 accesări într-o singură zi, devenind astfel portalul de ştiri creştine din România cu cea mai rapidă creştere şi cu cele mai multe vizualizări, părăsim platforma Blogger şi:

̶S̶u̶n̶t̶e̶m̶ ̶î̶n̶ ̶c̶o̶n̶s̶t̶r̶u̶c̶ţ̶i̶a̶ ̶u̶n̶u̶i̶ ̶s̶i̶t̶e̶ ̶p̶r̶o̶f̶e̶s̶i̶o̶n̶a̶l̶,̶ ̶a̶d̶a̶p̶t̶a̶t̶ ̶c̶e̶r̶i̶n̶ţ̶e̶l̶o̶r̶ ̶t̶e̶h̶n̶o̶l̶o̶g̶i̶e̶i̶ ̶m̶o̶d̶e̶r̶n̶e̶

̶A̶n̶g̶a̶j̶ă̶m̶ ̶̶̶r̶̶̶e̶̶̶d̶̶̶a̶̶̶c̶̶̶t̶̶̶o̶̶̶r̶̶̶i̶̶̶ ̶̶̶ ̶ş̶i̶ ̶c̶o̶r̶e̶s̶p̶o̶n̶d̶e̶n̶ţ̶i̶ ̶̶̶r̶̶̶e̶̶̶g̶̶̶i̶̶̶o̶̶̶n̶̶̶a̶̶̶l̶̶̶i̶̶̶ ̶̶̶ ̶ş̶i̶ ̶d̶i̶n̶ ̶d̶i̶a̶s̶p̶o̶r̶a̶ ̶r̶o̶m̶â̶n̶ă̶

Încheiem parteneriate cu noi publicaţii şi site-uri de media

Se afișează postările cu eticheta Vlad Schlezak. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Vlad Schlezak. Afișați toate postările

marți, 22 decembrie 2020

Vlad Schlezak 🔴 Adevăratul sens al Crăciunului este sărbătorirea actului de dragoste al lui Dumnezeu...

 Consider și eu că adevăratul sens al Crăciunului este dragostea. Biblia afirmă în Ioan 3:16 – "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El."

Adevăratul sens al Crăciunului este sărbătorirea acestui incredibil act de dragoste al lui Dumnezeu . Vedem că la El dragostea nu e doar un substantiv ci și un verb. Iubirea și dragostea sunt clar definite de Dumnezeu în Scriptură. Nu este o iubire cu sens răstălmăcit în numele căreia se fac atrocități. În greaca biblică sunt 4 cuvinte ce definesc iubirea, nu doar unul.
Povestea de Crăciun nu este o plăsmuire a imaginației umane, nu este un substitut păgân poleit cu sclipici ci este povestea lui Dumnezeu care a devenit om în persoana lui Isus Cristos. Dumnezeu a făcut asta din iubire pentru noi. Pentru că noi avem nevoie de un Mântuitor. De un Salvator.
De ce ne iubește Dumnezeu așa mult? Pentru că El însuși este dragoste, conform Ioan 3:17 – "Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El."
Sărbătoresc Crăciunul în fiecare an pe care mi l-a mai dăruit Dumnezeu în semn de mulțumire pentru ceea ce a făcut El pentru mine. Îmi amintesc de nașterea Domnului Isus Cristos. Mă închin Lui și Îl laud. Crăciunul înseamnă dragoste. Dragostea Domnului a creat această singură cale pentru ca noi să ne putem petrece eternitatea cu El: L-a dat pe singurul Său Fiu ca să ia pedeapsa noastră pentru păcatele noastre. El a plătit prețul și noi suntem liberi de condamnare acceptând cadoul Său de dragoste: pe Domnul Isus Cristos, conform Romani 5:8 – "Dar Dumnezeu Îşi arată dragostea faţă de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoşi, Hristos a murit pentru noi."
Dragostea lui Dumnezeu și Cristos sunt centrul Crăciunului. Nu îl pot scoate pe Cristos din Crăciun. E ca și cum aș mânca pâine cu gem dar fără pâine și fără gem. E ca și cum aș bea un pahar de apă, dar fără apă.
Un studiu spune că pandemia de coronavirul a provocat tulburări mintale pentru 58% dintre europeni. Un studiu britanic a găsit ca mai mult de jumătate din adulți și peste 2/3 din tineri au spus că sănătatea lor mintală s-a înrăutățit în timpul lockdown-ului. Studiul spune că mulți au dezvoltat noi probleme de sănătate mintală ca rezultat al pandemiei și că pentru unii din noi problemele de sănătate mintală care deja existau s-au înrăutățit.
Singurătatea, frica, anxietatea, panica, slăbiciunea, amărăciunea sunt doar câteva din problemele discutate.
Ieremia a fost sin­gur, chiar deprimat puternic în Plângeri 3, Ilie, Moise au fost și ei singuratici.

miercuri, 2 decembrie 2020

Noutate editorială: "Cum să avem o inimă fericită" - de Vlad Schlezak

 La Editura Carmel Print din Oradea, de curând a văzut lumina tiparului ultimul volum al medicului creștin Vlad Schlezak intitulat „Cum să avem o inimă fericită”. Despre volumul de 270 pagini, cu aplicații practice pentru cele mai frecvente probleme, în partea de final, pe pagina personală de Facebook, medicul Schlezak face câteva mențiuni:

„Ne simțim mizerabil chiar în mijlocul binecuvântărilor? Suntem nemulțumiți deși avem multe motive de mulțumire? Gândim automat rău despre ceva bun, sau invers? Simțim ceva greșit și imediat facem ceva greșit? Suntem mereu nervoși, sau mândri, sau personalizăm în diferite feluri și apoi ne simțim rău? 

Aceasta este O CARTE DESPRE o GÂNDIRE EMOȚIONALĂ și RAȚIONALĂ GREȘITĂ SPIRITUAL CREȘTIN, care ne va provoca emoții greșite și comportamente în consecință, lăsându-L de cele mai multe ori pe Dumnezeu în afara ecuației vieții. Este o carte și despre TIPARE DE GÂNDIRE GREȘITĂ (ATITUDINI). Omul alege atitudinea, deci o poate schimba. Gândurile mincinoase nu se înlocuiesc cu alte gânduri mincinoase doar pentru a ne simți mai bine! Gândurile greșite se înlocuiesc cu gânduri adevărate Scriptural și reale.

 Am propus soluții biblice. CRISTOS ne poate schimba, dar noi ne facem partea?

vineri, 20 martie 2020

Vlad Schlezak 🔴 10 feluri de ciumă în Biblie


“Unii speculează că plăgile poporului evreu în deșertul Sinai ar fi fost ciumă (deși e imposibil a ști cu siguranță): ”oamenii aceștia, care înnegriseră ţara, au murit acolo, înaintea Domnului, loviţi de o moarte năpras­nică” și ”Douăzeci și patru de mii au murit loviţi de urgia aceea.” (Numeri ‪14:37 și Numeri 25:9).

Ciuma bubonică e forma carbunculoasă a ciumei, numele provine de la umflă­turile dureroase ale ganglionilor limfatici din regiunea gâtului, din zonelor subrațelor. Umflăturile pot atinge 10 cm mărime și din cauza sângerărilor devin de culoare albastru închis până la negru, ulcerează (creează o rană) având un conținut purulent. Apare în: ”Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Șemeș când s-au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) șaptezeci de oameni din popor. Și poporul a plâns, pentru că Domnul îl lovise cu o mare urgie.” (1 Samuel 6:19). Este posibil să fie vorba tot despre o epidemie de ciumă bubonică care a făcut foarte multe victime, iar aceasta s-a întâmplat pentru că s-au uitat în chivotul Domnului. O a doua formă de ciumă este:

Ciuma pneumonică se răspân­dește prin intermediul aerului, de la o persoană la alta. Este interesantă speculația unor autori care consideră ciuma bubonică, cea pneumonică sau ambele ca fiind cauza distrugerii armatei lui Sanherib când 185.000 de bărbați soldați au fost toți găsiți morți dimineața: ”În noaptea aceea a ieșit îngerul Domnului și a ucis în tabăra asirienilor o sută optzeci și cinci de mii de oameni. Și, când s-au sculat dimi­neaţa, iată că toţi erau niște trupuri moarte.” (2 Împăraţi ‪19:35). Este o speculație posibilă și interesantă, dar nu avem niciodată cum ști cu exacti­tate cum a procedat îngerul Domnului. Posibil să fi folosit ciuma sau orice altceva, dar ideea de putere fenomenală pe care a exercitat-o un singur înger al lui Dumnezeu (indife­rent prin ce metodă) este ceva ce trebuie să reținem. Dacă așa ceva a putut face un singur înger, atunci trebuie să lăudăm pe Dumnezeu care este Atotputernic.

Termenul ciumă apare cu sensul de nenorocire, boală, moarte și alte sensuri (vezi mai jos), deși nu poate fi interpretat absolut de fiecare dată cu sensul de ciumă (vezi termenul medi­cal explicat aici și la bube la șezut):

1. ”Căci, chiar dacă vor posti, tot nu le voi asculta rugăciunile și chiar dacă vor aduce arderi-de-tot și jertfe de mâncare, nu le voi primi, ci vreau să-i nimicesc cu sabia, cu foametea și cu ciuma.” (Ieremia ‪14:12). După ce David a făcut numărătoarea poporului a izbucnit această epidemie de ciumă care a omorât 70.000 de oameni, conform: ”Domnul a trimis ciuma în Israel de dimineaţă până la vremea hotărâtă. Și, din Dan până la Beer-Șeba, au murit șaptezeci de mii de oameni din popor.” (2 Samuel 24:15).

2. Solomon spune de ciumă în rugăciunea de sfințire a Templului: ”Când foametea, ciuma, rugina, tăciu­nele, lăcustele de un fel sau altul vor fi în ţară, când vrăjmașul va împresura pe poporul Tău în ţara lui, în cetăţile lui, când vor fi urgii sau boli de orice fel, dacă un om, dacă tot poporul Tău Israel va face rugăciuni și cereri și fiecare își va cunoaște mustrarea cugetului lui și va întinde mâinile spre casa aceasta, ascultă-l din ceruri, din locul locuinţei Tale, și iartă-l; lucrează și răsplătește fiecăruia după căile lui, Tu, care cunoști inima fiecăruia, căci numai Tu cunoști inima tuturor copiilor oamenilor.” (1 Împăraţi 8:37-39).

3. ”Îi voi răscumpăra din mâna locuinţei morţilor, îi voi izbăvi de la moarte. Moarte, unde îţi este ciuma? Locuinţă a morţilor, unde îţi este nimicirea? Căinţa este ascunsă de privirile Mele!” (Osea ‪13:14).

4. Apare în mesajul lui Dumnezeu pentru faraon transmis prin robul Său Moise: ”iată, mâna Domnului va fi peste turmele tale de pe câmp; peste cai, peste măgari, peste cămile, peste boi și peste oi, și anume va fi o ciumă foarte mare. Dacă nu vrei să-l lași să plece și dacă-l mai oprești” (Exodul 9:2-3).

5. După unii autori apare cu sensul de urgie, ciumă în: ”Dar iată urgia cu care va lovi Domnul pe toate popoarele care vor lupta împotriva Ierusalimului. Le va putrezi carnea stând încă în picioare, le vor putrezi ochii în găurile lor și le va putrezi limba în gură.” (Zaharia ‪14:12).

6. După unii autori apare cu sensul de lovitură, bătaie în Levetic 26:21: ”Și dacă umblați împotriva mea și nu îmi veți da ascultare, voi aduce înșeptit plăgi peste voi, conform păcatelor voastre”, traducerile NTLR și BTF2015.

7. După unii autori apare cu sen­sul de atingere, lovitură în Leveticul capitolele 13 și 14, unde este asociat cu lepra sau cu murdăria interioară/ corupția inimii unui om, conform: ”Orice rugăciune și cerere este făcută de vreun om, sau de tot poporul tău Israel, când își vor cunoaște fiecare om plaga inimii lui și își vor întinde mâinile spre această casă” (1 Împărați ‪8:38, traducerea BTF 2015, sens găsit și în traducerea King James Version). Această ciumă a inimii (corupția interioară a omului) este tradusă de Cornilescu prin sintagma „mustrarea cugetului lui”.

8. Apare după unii autori cu sensul de poticnire, ciumă în: ”Este prea puțin pentru noi nelegiuirea lui Peor, de care nu suntem curățiți nici până în ziua aceasta, deși a fost o plagă în adunarea DOMNULUI” (Iosua ‪22:17, traducerea BTF2015 și „urgie” în traducerea Cornilescu).

9. Apare după unii autori cu sensul de năpastă, bici, urgie, boli și desemnează mai multe tipuri de boli în Noul Testament. Vezi: ”Chiar în clipa aceea, Isus a vindecat pe mulţi de boli, de chinuri, de duhuri rele și multor orbi le-a dăruit vederea.” (Luca ‪7:21).

marți, 10 martie 2020

Vlad Schlezak 🔴 Biblia și pandemiile

Multe pandemii (de exemplu Ebola, coronavirus etc.) au născut în oameni întrebarea legitimă - De ce Dumnezeu permite sau chiar cauzează boli pandemice. Alții se întrebă dacă aceste boli sunt semnul sfârșitului istoriei.

Dacă citim Biblia vom observa câteva detalii frumoase. În Vechiul Testament vedem că Dumnezeu a permis și chiar a trimis urgii, conform Fiindcă, de data aceasta, am să trimit toate urgiile Mele împotriva inimii tale, împotriva slujitorilor tăi şi împotriva poporului tău ca să ştii că nimeni nu este ca Mine pe tot pământul. ” Exod 9:14. De ce? Dar te-am lăsat să rămâi în picioare ca să vezi puterea Mea, şi Numele Meu să fie vestit în tot pământul. Aceste urgii ale Egiptului au fost folosite pentru a-l forța pe faraon să elibereze pe poporul lui Dumnezeu de cumplita robie a lumii, robia egipteană. Oamenii lui Dumnezeu nu au fost afectați de aceste urgii, conform El a zis: "Dacă vei asculta cu luare aminte glasul Domnului Dumnezeului tău, dacă vei face ce este bine înaintea Lui, dacă vei asculta de poruncile Lui şi dacă vei păzi toate legile Lui, nu te voi lovi cu niciuna din bolile cu care am lovit pe egipteni; căci Eu sunt Domnul care te vindecă." Exod 15:26. Observăm aici o latură a lui Dumnezeu care nu se prea predică, sau cel puțin eu nu prea am auzit mult în predici. Anume cea coercitivă. Da, Dumnezeu este dragoste și milă, dar poate forța pe un faraon să facă ceva dacă El vrea. În fond El decide cum și când acționează, creația nu poate judeca în limitele sale pe creator. Totuși observăm suveranitatea Domnului chiar și în urgii.

În următoarea carte, Dumnezeu avertizează pe poporul Său asupra neascultării, conform Levetic 26:21 Dacă şi după aceasta vă veţi împotrivi şi nu veţi voi să Mă ascultaţi, vă voi lovi de şapte ori mai mult pentru păcatele voastre. . Citiți Numeri 16 și 25 să vedeți la ce rezultat a condus în acele instanțe specifice neascultarea de Dumnezeu (distrugerea a 14.700 și respectiv 24.000 de oameni). Nu vi se pare o asemănare mare cu Ebola, ce zice Domnul că ar fi o consecință a neascultării celor 10 porunci pe care tocmai le-a dat? Conform „Domnul te va lovi cu lingoare, cu friguri, cu obrinteală, cu căldură arzătoare, cu secetă, cu rugină în grâu şi cu tăciune, care te vor urmări până vei pieri. (Deuteronom 28:22). Am scris multe detalii despre acest verset în Encilopedia Creștină a Bolilor, dar contextul neascultării de Dumnezeu poate atrage tot felul de complicații și chiar boli... Creștinii care nu aprofundează Scriptura și relația cu Domnul renunță la drum, luându-se după iureș, după mulțimea păgână pe care o blamau și o evitau, și cu care acum raliază spunând că Dumnezeu nu e dragoste și nu e milos. E o eroare fundamentală să afirmi așa ceva. Nu e biblic. Pedepsele Domnului au scopul pocăinței și ascultării.

Așa cum Dumnezeu a ales urgiile și bolile pentru a-și arăta puterea israeliților care nu credeau în El nici după ce efectiv cădeau din cer mană și prepelițe, tot așa Isus Cristos a vindecat fiecare boală. Este aceeași expunere de putere a lui Dumnezeu.

Personal nu cred în teoriile conspiraționiste care se propagă în media și pe la anumite amvoane. De ce? Simplu - lucrez într-un domeniu în care săptămânal aud cel puțin 4 conspirații, iar anual nici nu mai număr, conspirații care mai de care mai complexe și uimitoare. Din miile de conspirații nici una nu s-a adeverit. Unii merg mai departe și cumva emoțional le direcționează specific contra poporului român. Nici asta nu cred. Cred că noi înșine am fost de multe ori victime ale propriilor noastre gândiri eronate, nebiblice, dar nu generalizez. Bolile și pandemiile sunt o realitate medicală și de sănătate publică, dar spiritual ele sunt dovada clară că trăim într-o lume căzută. Virusul din celebra gripă spaniolă a făcut între 50 de milioane și 100 milioane de victime între 1918 și 1919. Se crede că a fost una dintre cele mai letale pandemii, după Moartea neagră.

Cred că omul creștin trebuie să-și facă partea bio-psiho-socios-spiritual creștinește și nu să fie Gică contra prin sfidarea tratamentului, prin sfidarea Bibliei, prin panică și frică de parcă Dumnezeu nu știe, nu poate și nu vede ...dar omul crestin știe că în fond controlul suveran este al Domnului. Lucruri intersante tare apar în Apocalipsa 11:6 unde cei doi martori Ei au putere să închidă cerul, ca să nu cadă ploaie în zilele prorociei lor; şi au putere să prefacă apele în sânge şi să lovească pământul cu orice fel de urgie, ori de câte ori vor voi. La fel de bine creștinul trebuie să știe și Apocalipsa 16, unde apar 7 îngeri cu 7 urgii....

marți, 25 februarie 2020

Vlad Schlezak 🔴 Încurajare pentru studenții și medicii rezidenți creștini


Am fost onorat de interesul vostru fata de modelul consilierii multidisciplinare pe care îl predau. Am văzut deschiderea Dvs atât la conferința de la Timișoara cât și in Cluj. Am speranța ca voi sunteți generația care pot mișca ceva in gangrena sistemului medical infectat laic. Am discutat cu mulți dintre Dvs și am fost impresionat sa aflu ca sunteți zeci de medici crestini. Am ascultat plângerile și frustrările voastre, multe justificate. Sunt doar temporare. Aveți șansa sa va adunați și sa va rugați Domnul pt o viziune și impact in societatea românească.

Așa cum eu nu înțeleg cum a putut suferi Generația bunicilor mei, așa nici voi nu cred ca înțelegeți umilințele prin care a trebuit sa trec eu când eram de vârsta Dvs. Am fost făcut nebun in public când am spus ca sunt crestin, am trecut prin dificultăți din partea unor șefi mincinoși, unii se închinau la cap de elefant, am trecut primejdii mari care azi nu prea mai sunt pt ca exista reglementări.

In urma cu 17 ani am reprezentat universitatea la congresul internațional al mediciniștilor de la București și am luat locul 1 pe țara, lucru ce mi-a adus mai multe necazuri. Pt asta am fost picat la examen și umilit public pt ca mi-am permis sa spun ultimele noutăți medicale mai actuale decât cursul profesorului respectiv. Am trecut prin multe, am iertat și Dumnezeu m-a scos de fiecare data biruitor.

Poate cel mai grav e amintirea sinistra a bolnavilor care nu aveau banii suficienți după ce își vindeau vițelul, găinile și ce mai aveau ca sa dea onor cadrelor...unii care nu aveau destul plecau spre groapa pe lângă Mercedesurile din parcare.

Dumnezeu judeca dar voi sa fiți cei mai buni și sa tratati omul din fata Dvs ca și cum ar fi mama, tata și copilul Dvs. Sau chiar voi in alta etapa a vieții. Bolnavul e cel mai important, fără el nu aveți obiectul muncii iar el nu vine la Dvs ca sa fie umilit ci pt ca suferă și are nevoie de ajutor. Dvs aveți oportunitatea de a recâștiga încrederea populației in actul medical adecvat. Biblia e de acord cu asta.

Oamenii s-au îndepărtat de medici din cauza infectări laice a sistemului și au ajuns la vraci și guru care ii manipulează și le fura banii. Unii chiar mor sau ajung la voi in stadii terminale. Părinții unei fete de 14 ani nu mai aveau bani sa dea vrăjitoarei care tot rata tratamentul durerii abdominale. Și-au vândut multe din casa ca sa plătească vrăjitoarea și durerea persista. Au ajuns la noi intr-un final....fata era gravida.

Va înțeleg frustrarea din cauza orarului încărcat. Când am fost cel mai aglomerat profesional și acopeream singur 3 spitale in 2 orașe, atunci Dumnezeu mi-a arătat in Biblie modelul de consiliere. Stau și ma uit in spate și ma minunez cum am rezistat, dar fiecare punct de cotitura și biruinta a fost pus de Dumnezeu.

Aceste puncte formează acum după multi ani un tablou frumos pe care doar El putea sa-l picteze pt ca El e Dumnezeul zilei de ieri, azi si mâine. La momentele respective nu pricepeam de ce trec prin ce trec dar El imi călăuzea pașii. Cele mai mari satisfacții profesionale le simt când tratez cu succes bolnavii. Sa vezi cum li se reface sănătatea și viața este o mare bucurie. Toate frustrările și necazurile trecute pălesc in fata acestei bucurii. Dumnezeu e in control și eu imi fac partea.

In medicina și pastorație nu trebuie sa existe mediocritate. Oamenii trebuie iubiți și ajutați dacă se poate. Aveți o meserie nobila. Niciodată sa nu-L scoateți pe Dumnezeu afara din ecuație. Crescând in ochii bolnavilor cu modul Dvs de a-i trata veți creste in proprii vostri ochi. Nu mai contează frustrarea personală ci faptul ca ați făcut bine. Evaluarea finala o face Dumnezeu. Creștinii au făcut istorie. Au făcut spitale, asistenta socială, știință, educație și au schimbat lumea.

Trebuie sa va adunați și sa fiți coezivi și cu viziune de la Dumnezeu. Împreuna veți putea schimba multe de-a lungul anilor, chiar și percepția greșita asupra acestei superbe meserii. Sper sa intelegeti ca aveți oportunități care alții nu le-au avut.

vineri, 7 februarie 2020

Vlad Schlezak 🔴 Fă-ți partea


Un prieten pastor imi spunea frustranta bariera de care se lovește când ii spune unui frate sa se trateze. Mănâncă de la foarte bine in sus, e obez, are tensiune, colesterol mare, abia sufla, dar când pastorul îl trimite la medic replica e ‘nu ma duc ca o sa mi se întâmple ce vrea Domnul’. Nu cred ca Domnul vrea sa lași 5 copii orfani, nevasta casnica fără calificare in munca singura doar pentru ca tu ești prea sfânt și spiritual greșit. Cristos spune sa mergi la medic dacă ai nevoie, idee ce apare și in Vechiul Testament și despre care am scris in Enciclopedia Creștina a Bolilor. Cred ca dacă ai tratament adecvat și îl refuzi știind ca îți deteriorezi sănătatea semnificativ nu faci altceva decât sa sfidezi. Evident ca te increzi in Dumnezeu dar îți faci și tu partea. In Ioan 5 Cristos întreabă bolnavul dacă vrea sa se facă sănătos. A vrea implica cooperare, adică a-ți face partea, fie ca vorbim de împlinirea Bibliei in anumite aspecte ce scârțâie din viața ta, fie ca e vorba de pocăință si sufletul tău, fie ca e vorba de tratamente adecvate. Sănătatea și boala trebuie privită BIO psiho socio spiritual creștin in unitate așa cum am tot scris acești ani. Dumnezeu face ce vrea El, când și cum vrea El, prin ce mijloc vrea El, dar tu îți faci partea, sau stai pasiv ca apoi sa poți acuza și scuza lipsa acțiunii și împlinirii Cuvântului?

Cu durere spun ca de ani de zile văd oameni care suferă de lucruri tratabile in multe privințe sau chiar unii nu mai sunt printre noi fiindca refuza ajutorul biopsihosociospiritual adecvat. Ei știu mai bine decât medicul pentru ca trăim in vremea când tot mai mulți au certitudini după 5 minute de citit pe Facebook (in alea 5 min faci praf 200 de ani de cercetare medicală), ei știu mai bine decât pastorul și unii chiar știu mai bine decât Dumnezeu.
E greu de schimbat o mentalitate greșita fără injurii și rezistența, dar daca as fi bolnav și Cristos m-ar întreba daca vreau sa ma fac bine as spune da pentru ca vreau sa ma folosească sănătos in scopurile Sale.

Lipsa educației creștine Scripturale și medicale a condus omul la misticism, vraci moderni, apelarea la șarlatani care manipulează emoțional fără nicio evidentă medicală demonstrabila, lipsa încrederii in medici, pastori și saltul spre alternative păgâne ce crează alte probleme spirituale și nu numai. A te face sănătos poate implica împlinirea Bibliei, a merge la medic și a lua medicație dacă e necesar, pocăință etc.

Dacă Pavel spune ca trupul tău nu mai e al tău ci al lui Cristos care l-a răscumpărat si ca este și Templul Duhului Sfânt, iar tu știi ca dacă ai tensiune mare poți face accident vascular cerebral, infarct etc., ba chiar dacă ți se înfundă vasele de grăsime și chiar poți pleca dintre noi, atunci de ce refuzi tratamentul medical adecvat? Cum împlinești Biblia in acest domeniu? De ce îl faci răspunzător pe Dumnezeu pentru ca tu mănânci 10 mici cu 5 sarmale și apoi gâfâind abia mai miști? Știind riscurile și refuzând schimbarea și ajutorul ai făcut deja o alegere pentru care tu ești reaponsabil. La fel e și dacă știi de Dumnezeu dar totuși alegi lumea. Asta e și mai păgubos fiindcă are consecințe eterne, sufletul fiind veșnic. Alege-L pe Cristos. Te încurajez sa accesezi ajutorul specializat acolo unde locuiești. Aceste alegeri sunt 100% la latitudinea ta, dar responsabilitatea alegerii și a consecințelor îți aparțin in totalitate.

duminică, 19 ianuarie 2020

Seminarul “Consiliere multidisciplinară ✅ Frici | Îngrijorări | Anxietăți” cu Vlad Schlezak la Biserica Baptistă Maranata Timișoara



Suntem onorați să vă invităm la a doua ediție a seminarului "Consiliere multidisciplinară" organizat de Biserica „Sfânta Treime” din Timișoara și Biserica „Maranata” din Timișoara.
Tematicile seminarului: "Frici | Îngrijorări | Anxietăți"

Seminarul va fi susținut de către medicul psihiatru creștin, Vlad SCHLEZAK, specialist în reabilitarea psihică complexă.

Seminarul va avea loc în 14-15 februarie 2020, la Biserica „Maranata” din Timișoara, str. Versului, nr. 5. Înscrierile se vor face prin confirmarea locului, până pe 7 februarie, orele 22.00, la numerele de telefon: 0741 571 844 sau 0745 540 081

miercuri, 25 decembrie 2019

Vlad Schlezak 🔴 2 copii sunt părăsiți in spitalele din România in fiecare zi

Statistica oficială arată ca in România doi copii sunt părăsiți in spitale in fiecare zi! Este nevoie de implicare creștinească responsabila și de siguranță și la nivel practic.

“Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!
Atunci, Îi vor răspunde și ei: ‘Doamne, când Te-am văzut noi flămând sau fiindu-Ţi sete sau străin sau gol sau bolnav sau în temniţă și nu Ţi-am slujit?’ Și El, drept răspuns, le va zice: ‘Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-aţi făcut aceste lucruri unuia dintr-acești foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie nu Mi le-aţi făcut.’ Și aceștia vor merge în pedeapsa veșnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veșnică.”” Matei 25:41, 44-46

Cine sunt cei mai neînsemnați frați ai lui Cristos? Deduc din Scriptura ca sunt cei in nevoi: cei care nu au ce mânca, bea, sunt împovărați, sunt bolnavi sau sunt in pușcărie. Isus spune ca cei care se îngrijesc de acești oameni in nevoie Îl slujesc pe El. Citiți Matei 25:31-46 și vedeți ca Isus condamna pe cei care au văzut credincioși in nevoi și totuși nu i-au ajutat. Desigur ca mântuirea e prin har și credință (vezi Efeseni 2:8), dar și Creștinul autentic va fi dornic sa facă ce este bine, ceea ce include și ajutorul altor credincioși in nevoie.

Dumnezeu Însuși arată o grija specială pentru cei in nevoie, vezi de exemplu Psalmul 35:10. Noi care Îl urmam pe Cristos trebuie sa facem la fel, mai ales când e vorba de credincioși in nevoie: “Așadar, cât avem prilej, să facem bine la toţi, și mai ales fraţilor în credinţă.” Galateni 6:10

Este o experiența îngrozitoare și greu de descris in cuvinte ca un copil sa fie abandonat in spital. O spun asta ca medic care majoritatea vieții a petrecut-o prin spitale și o spun și din prisma de tata. Motivele se pot dezbate cu kg de pro și contra. Pe copil nu îl interesează cearta de vorbe ci iubirea practica, grija și modelul parental.

sâmbătă, 21 decembrie 2019

Vlad Schlezak 🔴 “Facă-mi-se după voia Ta!“


'Maria a zis îngerului: „Cum se va face lucrul acesta, fiindcă eu nu știu de bărbat?” ' Luca 1:34

Maria trebuie să fi fost o adolescentă când a primit vestea pe care orice femeie din Israel o aștepta. Nașterea lui Mesia este împlinirea profeției lui Isaia 'De aceea Domnul Însuși vă va da un semn: ‘Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naște un fiu și-i va pune numele Emanuel(Dumnezeu este cu noi) . ' Isaia 7:14.
Maria era virgină și logodită cu tâmplarul Iosif care provenea din genealogia lui David. Pe vremea aceea logodna era similară cu căsătoria, Matei numindu-l pe Iosif soț înainte ca ei să fi fost căsătoriți. Ruperea logodnei era similară divorțului. Să nu ai copii era o tragedie atunci, dar acum lipsa lor e o bucurie care îți permite adâncirea în păcat, plăceri lumești și hedonism.

Atitudinea Mariei e fantastică. Ea nu întreabă ”Cum se poate face una ca asta” precum preotul Zaharia care știa Biblia din scoarță-n scoarță, ci simplu ”Cum se va face lucrul acesta”. Diferența e mare. Este plină de credință și curioasă de modul în care Dumnezeu va face această minune. Isus Cristos a existat înainte ca Maria să se fi născut și nu putea fi conceput precum am fost noi. Era nevoie de o minune – nașterea din fecioară, ceea ce L-a adus pe Fiul lui Dumnezeu în lume fără urmă de păcat în natura Sa umană.

Contrastul cu ceea ce trăiește familia contemporană se adâncește și mai mult când Maria încheie „Iată roaba Domnului; facă-mi-se după cuvintele tale!” (v38). Chiar dacă știa că va fi expusă criticilor, rușinii publice și răutăților oamenilor, Maria s-a pus la dispoziția Duhului Sfânt. Citiți mai departe Evagheliile să vedeți prin ce greutăți au trecut, dar Iosif și cu ea au reușit să se descurce în viață pentru că s-au pus la dispoziția Domnului și au ascultat de El.

În perioada Crăciunului îmi crește brusc intensitatea lucrului pentru că în fiecare an am tot mai multe cazuri de depresie și tentative de suicid. Lumea te îndrumă spre familie și Moș Crăciun, cumpărături și mall-uri cât mai tixite. Mulți nu au familie, nu sunt într-o relație ori s-au despărțit de partener, sunt singuri și fără speranță (că doar pe Dumnezeu nu îl au pentru că dacă L-ar avea nu ar mai fi singuri și ar împlini Biblia). Sticla de băutură este deobicei premărgătorul actelor dramatice și nesăbuite.

E deprimant să crezi minciuna lumii că toți sunt fericiți de Crăciun în familie și cu prietenii, iar tu să nu ai pe nimeni. Mai citești și urale lacrimogene spuse de vedetele care sunt la al 3-lea divorț, dar experte în fericire și familie. Cred că dincolo de fire, obiceiuri, personalitate problema noastră principală, atât individuală cât și ca sursa de conflict în familie este PĂCATUL. Psihologia laică nu face altceva decât să te învețe să dai vina pe altul, pe societate, pe Biserică, păstor, timp și orice/ oricine ca să te scape de asumarea responsabilității personale, iar apoi îți lipește un zâmbet fals pe sufletul gol de Dumnezeu. Mai poate să te învețe să schimbi gândurile care nu te ajută cu altele care te fac să te simți bine, neținând cont că aceste gânduri schimbate pot fi și gânduri mincinoase, accentul fiind pus pe a te simți bine, tu fără Dumnezeu. Lumea nu vrea să audă nici de păcat, nici de Domnul, ci de fericire falsă, moși și iepuri. Cristos ne lasă pacea Sa (Ioan 14:27) ca să nu ni se tulbure inima, dar daca vrei o schimbare reală mergi la rădăcină. Vei descoperi păcatul. Recunoaște-l în fața lui Dumnezeu, smulge-l din rădăcină și nu te mai trăi o minciună. Singura Cale e Cristos, nu ce zice lumea.

Atât medical cât și spiritual înțelege că nu ai cum să vindeci o rană dacă nu rezolvi problema focarului de infecție. Poți merge la rugăciuni, vraci, popi, descântători, medici și psihologi cât vrei, dar singurul remediu real și definitiv al păcatului începe cu mărturisirea lui. Dacă le mărturisim, Dumnezeu e singurul care poate să ne ierte păcatele și să ne curățească prin sângele lui Cristos, Fiul Lui, care ne curățește de orice păcat (vezi 1 Ioan). Lumea te învață să ascunzi și să justifici păcatul, să acuzi pe alții pentru el, dar nu vei face altceva decât să te adâncești mai mult în otrava păcatului care îți fură constant din liniște și pace.

Păcatul este sursa problemelor tale și ale familiei tale. Nu mai ține această otravă în tine ci hai la Cristos, singurul care are soluția. Timpul, uitarea și zâmbetul fals pentru care ai plătit scump nu fac altceva decât să te amorțească puțin, până la următoarea izbucnire. Ștergerea păcatului o face doar Dumnezeu prin sângele lui Isus. Înțelege că nu poți ascunde nimic de Dumnezeu care îți cunoaște inima.

luni, 16 decembrie 2019

Vlad Schlezak 🔴 A avut loc prima conferință din lume de DETRANZIȚIE A GENULUI


Ați citit bine: detranziție a genului. E lucru mare, atât pentru creștini, pentru cei care persecută viziunile creștine asupra sexualității umane, pentru susținătorii LGBT cât și pentru politicieni. Am să relatez în cele ce urmează un eveniment, probabil istoric pentru lumea în care trăim. Johnston titrează: este arhicunoscut că în lumea de azi, ideile promovate pe toate canalele și forumurile și domeniile exitențiale și profesionale de către LGBT și transgender, că dacă cineva SIMTE că ar fi sexul opus, atunci trebuie să aibă o tranziție medicală „pentru a trăi în adevărul lor și a deveni întregi”. Desigur că am folosit citate pentru că orice cuvânt poate fi răstălmăcit și apoi poți să deranjezi, dar sunt multe variante ale problemei, ni se impune azi (am trecut de faza de a ni se spune) că avem peste 100 de genuri, poți fi bărbat, femeie, combinație între ele și altele și chiar poți fluctua între geneuri etc.

Mișcare de DETRANZIȚIE a început în ultima vreme să fie tot mai proeminentă, recent, în 2 Dec 2019, ținându-se în Manchester (Anglia) prima conferință din lume de acest fel. Au participat 200 de oameni. LifeSiteNews a raportat „Detranziția: elefantul din cameră. Etica medicală în epoca identității de gen”. Organizată de un colectiv feminist numit (MakeMoreNoise), panelul a inclus experți în medicină și psihologie precum și femei care DETRANZIȚIONEAZĂ de la încercările de a fi făcute bărbați. Conferința a lansat oficial și „Detransition Advocacy Network” condusă de Charlie Evans (vezi poza), o femeie ce s-a identificat ca bărbat în ultimii 10 ani. Evans a înființat grupul pentru a SPRIJINI/AJUTA sute de tineri care i-au cerut ajutorul pentru că REGRETĂ experințele lor cu tratamente hormonale și chirurgie în acest sens. Conferința a fost transmisă life prin tweets de grupul de lobby “Safe Schools Alliance UK”. Acești lobbiști caută să asigure protejarea copiilor în școli, lucru ce include lucruri precum protejarea părților intime ale fetițelor de către bărbați și protejarea tuturor copiilor de a fi PRESAȚI SĂ SE CONSIDERE TRANSGENDER!

Evans a declarat „Nu suntem motivați de ură. Suntem motivați de solidaritate, frățietate și un simț puternic de justiție/dreptate”.

Mai mulți detranziționari și-au împărtășit poveștile de viață care sunt șocante și dramatice. De exemplu, Kira, după ce a simțit presiunea de a schimba sexul a început tratamentul hormonal, a avut dublă mastectomie la vârsta de 20 de ani (adică i s-au tăiat ambii sâni) și și-a dat seama că lucrurile acestea nu au contribuit la nici un fel de auto-acceptare, ea declarând: „Cum aș putea să mă iubesc pe mine însumi dacă îmi sacrific sănătatea pentru a-mi schimba întregul corp?”

Elisabeth Johnston raportează că acest lucru este intersant. De ce? Pentru că, spunea ea, mișcarea LGBT se concentrează pe „self-love and self-acceptance”, adică iubirea propriei persoane și acceparea ta așa cum ești, dar trasgederism, spune Johnston, se axează pe ideea că trebuie să schimbi totul la tine ca om pentru a te accepta.

Experți care au vorbit al conferință: Dr David Bell, consultant psihiatru/ medic primar psihiatru la Tavistock, Centrul Londonez, unde se situează serviciul de dezvoltare de identitate de gen. Dr Bell a spus că în opinia sa clinicile de „gender reassignment” (adică clincile de schimbare de sex) nu monitorizează și nu urmăresc pacienții după operație. Johnston titrează: „aceste clinici au ușile deschise pentru oameni vulnerabili care suferă de disforia genului. Aceștia vin, primesc medicamente, trec prin mutilare și sunt dați pe ușă afară fără nici o urmărire clinică și consultații post-operatorii. Este o travestire medicală.”. Dr Bell consideră că „puberty blockers” (adică medicamentele ce blochează chimic pubertatea) sunt derutante, sunt droguri puternice date copiilor tineri pentru a întârzia pubertatea. Când eram rezident în Anglia am văzut un astfel de caz și eram uluit de cum a reușit medicina să blocheze chimic dezvoltarea sexuală naturală biologică și genetică a omului pe care Dumnezeu a dat-o la naștere...de atunci au trecut anii și acum sunt frecvente aceste cazuri...De parcă pubertatea nu ar fi dificilă în ea înseși, o mai și întârziem chimic acuma. Dr Bell a spus că „cea mai mare problemă în acest domeniu este lipsa de evidențe”. Acest punct de vedere a fost împărtășit de Dr Hannah Ryan.

Johnston titrează- „ceea ce s-a discutat la această conferință și ceea ce spun acești oameni care DETRANZIȚIONEAZĂ trebuie auzit de către comunitatea și suporterii LGBT. Aceste femei au fost lăsate abuzate și mutilate de către medici care spun că le-au ajutat. Au fost trădate de cei care în jurământul Hipocratic au spus că nu vor face rău. Au fost abandonate de către mișcarea ideologică care le-a convins să apuce pe această cale.”