miercuri, 19 septembrie 2018

Avocat Ana-Corina Săcrieru 🔴 Referitor la întrebarea pusă cetățenilor la Referendum, ea nu poate fi decît aceea prevăzută strict în Legea 3/2000 de organizare a referendumului!

Referitor la intrebarea pusa cetatenilor la Referendum, ea nu poate fi decît aceea prevăzută strict in Legea 3/2000 de organizare a referendumului.
Mai precis, în art. 7 din această lege se prevede in mod expres că cetatenii au dreptul să raspunda cu da sau nu la intrebarea "sunteti de acord cu legea de revizuire a Constitutiei României in forma aprobata de Parlament ?"
Nu poate exista suspiciunea ca intrebarea se refera la altceva decît legea de revizuire astfel cum a fost adoptata si publicata in Monitorul Oficial.
In cazul de fata, singura lege de revizuire a Constitutiei este aceea a revizuirii art. 48 alin 1 din Constituție în sensul înlocuirii termenului de "soti" cu "un bărbat și o femeie".

Aceasta a fost deja publicata in Monitorul Oficial si nu poate fi modificata/ completata/ inlocuita.


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.