Îi mulțumim Domnului și vă mulțumim fiecăruia în parte pentru rugăciunile înălțate pentru noi!
Domnul ne-a ajutat să ajungem cu bine în Bangalore. Chiar dacă Baruch s-a îmbolnăvit și a avut febră mare în timpul călătoriei, Domnul ne-a ajutat și l-a făcut bine.
În ultimele zile am fost foarte ocupați cu admiterea lui Raja la seminar și cu înscrierea lui Baruch la grădinița creștină care este parte a seminarului. De asemenea, a trebuit să amenajăm camera care ni s-a dat de la seminar. Și aici am văzut credincioșia Domnului prin ajutorul primit de la frați și surori din țară, care ne-au trimis ajutor pentru nevoile noastre, dar și prin frații și surorile de aici, care ne-au ajutat cu ce aveam nevoie, unii cu un pat, alții cu o masă, etc. Pentru toate Îl lăudăm pe Domnul nostrum, care merită toată slava!
Vă rugăm să continuați să vă rugați pentru micuțul nostru care, de ieri, s-a îmbolnăvit iar, are febră și tușește... Aici vremea e mai răcoroasă decât în Gorubathan și, în special, câteodată bate un vânt rece și trebuie să ne adaptăm la aceste schimbări....
Vă rugăm să mijlociți pentru Raja ca să aibă un timp de studiu binecuvântat și roditor și să se poată pregăti cât mai bine pentru lucrarea de plantare de biserici. Ieri am aflat că Raja va trebui să studieze trei ani de Master în loc de doi, pentru că el are Licența în Teologie de la un colegiu neacreditat. Credem că și acest lucru e în mâna Domnului și El se va îngriji de noi în acest timp, cum s-a îngrijit mereu de noi; și, în același timp, credem că El are un plan special de a ne folosi în lucrarea Sa aici, în Bangalore, chiar și în acești ani de studiu.
De asemenea, ne-am bucura să vă rugați împreună cu noi pentru oportunități de a-L sluji pe Domnul în acest loc nou. Ne rugăm ca Domnul să ne folosească să aducem roadă pentru El și să-I aducem slavă!
Domnul deja deschide uși pentru slujire pentru Raja în mijlocul comunității nepaleze de aici. Vă vom scrie mai multe detalii când vom ști mai multe.
Domnul să vă binecuvânteze și vă mulțumim pentru toate rugăciunile înălțate pentru noi și pentru tot sprijinul trimis pentru nevoile noastre!
Cu dragoste în Domnul,
Raja, Baruch și Gabriela

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.