Gheorghe Piperea, unul dintre inițiatorii legii dării în plată, a făcut o amplă analiză asupra a ceea ce a însemnat în România economia de piață în ultimii 26 de ani și cum au ajuns unele corporații să dețină monopol în domeniile în care activează.
”Monopolurile bancare sau din domeniul energetic, oligopolurile (oligo = puțin) din domeniul industriei IT și de divertisment, comerțul în lanțuri de hipermarketuri, ca să dau doar câteva example, ne pictează o imagine violet a unei așa-zise economii de piață. Luați ca exemplu cazul Microsoft în România ultimilor 15 ani și analizați cifra de afaceri de 10 miliarde de euro făcută în acești ani doar pe baza faptului că această corporație deține un cvasi-monopol pe piața software-ului (sigur, trebuie adăugată și vaselina financiară care a făcut ca ușile acestei corporații să fie larg deschise și fără zgomot de toate instituțiile și autoritățile publice din România; precum știți, un celebru caz penal poartă numele Microsoft…). Vedeți, vă rog, și cum s-au cheltuit peste 50 de miliarde de euro între 2004 și 2015 pe autostrăzi pe care nu le prea vedem, inclusiv pentru motivul că o iau la vale, la propriu. Cam tot de pe vârful unor astfel de monopoluri s-au încasat și aceste rente (plus nelipsita vaselină financiară, plasată prin afaceriștii noștri autohtoni). Iar în privința hipermarketurilor, numai cine nu vrea nu observă pattern-ul acestui business. Când un mare lanț de magazine "vine”, aduce cu el prețuri de ruinare, menite a elimina concurenții independenți (comparați anul 2000 cu anul 2016 și veți vedea că nu mai sunt alimentare și nici "buticuri” de cartier), după care urmează o fază intermediară, de aliniere a prețurilor și comportamentelor de piață cu celelalte lanturi de magazine (in Romania sunt 7-8 astfel de lanțuri, nu mai multe) și, la final, sunt introduse prețurile excesive – pentru producători, preț de raft, pentru consumatori, preț de listă, impus. Europenii de la CJUE consideră anti-concurențial acest gen de comportament. În România, încă suntem în teritorii necunoscute, diamantul și fildeșul se pot exploata în continuare.”, a scris Gheorghe Piperea pentru Cotidianul.ro.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.