Familia românului din Norvegia rămas fără cei
cinci copii luaţi de autorităţi din familie, cu Poliţia, a făcut publice noi
detalii din acest caz. Potrivit unui comunicat al familiei, Marius Bodnariu
este acuzat de autorităţile norvegiene că a fost agresiv cu copiii. Familia
Bodnariu admite că i-a disciplinat pe copii, aplicându-le şi corecţii fizice,
dar niciodată la nivelul acuzaţiilor aduse de autorităţi.
Familia românului din Norvegia ai cărui copii
au fost luaţi în 16 noiembrie din familie de autorităţi a făcut publice
amănunte importante din acest caz. Daniel Bodnariu, fratele românului din
Norvegia, a transmis, pe pagina de Facebook realizată special pentru acest caz,
ultimele date aflate în urma analizării documentelor care fac obiectul
dosarului prin care autorităţile norvegiene i-au luat din familie pe cei cinci
copii ai familiei Marius şi Ruth Bodnariu. Potrivit comunicatului, multe dintre
date nu au fost cunoscute până acum, find aflate după studierea dosarului
complet.
Astfel, potrivit datelor furnizate de familia
Bodnariu, totul a pornit de la sesizarea directoarei la care învaţă fetele cele
mai mari ale familiei Bodnariu, care le-a dat autorităţilor un telefon în care
„işi exprimă ‘îngrijoarea’ că fetele spun că sunt disciplinate acasă”.
Directoarea le-a mai oferit detalii despre fete, spunând că „sunt
‘provocatoare’ în sensul că vorbesc mult şi nu vor să se supună şcolii, dar
sunt creative şi inteligente, că părinţii sunt credincioşi crestini, ‘foarte
creştini’ şi bunica are o credinţă puternică că Dumnezeu pedepseşte păcatul şi
aceasta creează un handicap în copii”. De asemenea, spune familia Bodnariu,
directoarea le-a mai declarat autorităţilor „că fetele învaţă bine şi se
remarcă prin rezultate bune la şcoală şi ea nu crede despre copii că ar fi
abuzaţi fizic acasă, dar ar vrea totuşi ca aceşti părinţi să fie ‘ajutaţi’ şi
îndrumaţi de Protecţia Copilului”.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.