După 7 ani de existenţă, cu peste 31 000 de postări, cu peste 50 de milioane de vizualizări (50 025 543 la 29.09.2020), cu peste 55 000 de abonaţi la newsletter-ul zilnic, cu un record de 197.071 accesări într-o singură zi, devenind astfel portalul de ştiri creştine din România cu cea mai rapidă creştere şi cu cele mai multe vizualizări, părăsim platforma Blogger şi:

̶S̶u̶n̶t̶e̶m̶ ̶î̶n̶ ̶c̶o̶n̶s̶t̶r̶u̶c̶ţ̶i̶a̶ ̶u̶n̶u̶i̶ ̶s̶i̶t̶e̶ ̶p̶r̶o̶f̶e̶s̶i̶o̶n̶a̶l̶,̶ ̶a̶d̶a̶p̶t̶a̶t̶ ̶c̶e̶r̶i̶n̶ţ̶e̶l̶o̶r̶ ̶t̶e̶h̶n̶o̶l̶o̶g̶i̶e̶i̶ ̶m̶o̶d̶e̶r̶n̶e̶

̶A̶n̶g̶a̶j̶ă̶m̶ ̶̶̶r̶̶̶e̶̶̶d̶̶̶a̶̶̶c̶̶̶t̶̶̶o̶̶̶r̶̶̶i̶̶̶ ̶̶̶ ̶ş̶i̶ ̶c̶o̶r̶e̶s̶p̶o̶n̶d̶e̶n̶ţ̶i̶ ̶̶̶r̶̶̶e̶̶̶g̶̶̶i̶̶̶o̶̶̶n̶̶̶a̶̶̶l̶̶̶i̶̶̶ ̶̶̶ ̶ş̶i̶ ̶d̶i̶n̶ ̶d̶i̶a̶s̶p̶o̶r̶a̶ ̶r̶o̶m̶â̶n̶ă̶

Încheiem parteneriate cu noi publicaţii şi site-uri de media

Se afișează postările cu eticheta Macarie Drăgoi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Macarie Drăgoi. Afișați toate postările

luni, 18 noiembrie 2019

PS Macarie, apel la rugăciune pentru Camelia Smicală și copiii săi: „Este o situație dramatică ce durează deja de ani de zile”

Episcopul Europei de Nord, PS Macarie, a prezentat, duminică, enoriașilor situația dramatică în care se află familia medicului român din Finlanda, Camelia-Mihaela Smicală, și s-a rugat pentru întărirea acesteia și a copiilor ei, a anunțat, duminică, Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord.  

„Ultima încercare prin care trece familia Smicală se petrece chiar acum, în prezent, și este legată de dorința celor doi copii, care sunt și cetățeni români, de a se întoarce cu mama lor în țară. Am contactat-o pe doamna Camelia-Mihaela și era atât de îndurerată încât m-a rugat să o înțeleg dacă nu poate vorbi prea mult. Atât mi-a spus, să mă rog pentru ea să fie întărită în credință căci se clatină sub greutatea loviturilor pe care le primește”, a afirmat părintele episcop Macarie, potrivit unui anunț postat pe Facebook.

Ierarhul român a arătat nevoia solidarizării cu familia Smicală și a chemat credincioșii la rugăciune de obște pentru aceasta.

 „Iubiții mei, este o situație dramatică ce durează deja de ani de zile, în care ne-am implicat și noi, Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, prin solidaritatea pe care mulți dintre dumneavoastră, credincioșii, ați arătat-o, prin cuvântul nostru de întărire și de mângâiere și misiunea noastră pastorală și a mea de părinte duhovnicesc”, a spus PS Macarie.

Acesta a subliniat că suntem datori „să ne solidarizăm cu aproapele nostru în suferință, cu aproapele nostru care este nedreptățit și care trece prin grele încercări”.

miercuri, 19 decembrie 2018

Episcop Macarie Drăgoi: O nouă ideologie a stricării firii umane vine să schimbe fața întregii lumi. Și începe prin copii. Nu îi ucide prin înfometare, ci caută să-i ucidă sufletește...

Episcopia Europei de Nord transmite tuturor credincioșilor o scrisoare pastorală la sărbătoarea Nașterii Domnului, așa cum o face an de an, înaintea Crăciunului. 

Anul acesta,  Pastorala la Nașterea Domnului a PS Episcop Macarie Drăgoi a fost intitulată „Între Betleem și Steaua Polară”. 

„O nouă ideologie a stricării firii umane vine să schimbe fața întregii lumi. Și începe această schimbare tocmai prin copii. Nu îi ucide prin înfometare, ci caută să-i ucidă sufletește”, spune  PS Episcop Macarie în epistola sa.

marți, 18 septembrie 2018

Macarie Drăgoi: „Desființând binaritatea genului și căsătoria, desființăm omul! Prin acest vot la referendum nu apărăm ceva abstract, ci însuși faptul de a fi om”

Îmi îndrept gândul bun și către tinerii noștri de pretutindeni. 

Dacă referendumul va fi organizat pe 7 octombrie, după cum s-a spus, atunci ziua votului va fi în Duminica Învierii tânărului din Nain. 

Deschide-ți urechile, iubite tinere, și auzi-L pe Domnul care te cheamă și te ridică din moarte la viață!

Dumnezeu și-a desăvârșit creația după ce a făcut omul, după ce a făcut „bărbat și femeie” (Facerea 1, 27). Teologul contemporan John Behr arată că „a fi bărbat și femeie este ceva propriu și unic făpturii numită om.”
Această de Dumnezeu binecuvântată și creată binaritate a genului stă la baza căsătoriei, care face parte din planul Lui pentru mântuirea întregului Adam. „Creșteți și vă înmulțiți” este doar o parte din acest plan, căci taina căsătoriei „mare este” (Efeseni 5, 32), într-atât de mare, încât cei doi care se însoțesc devin „un trup” (Matei 19, 6). De aceea, Mântuitorul Însuși ne spune că „ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă.” (Matei 19, 6).
Binaritatea genului și căsătoria sunt daruri ale lui Dumnezeu pentru noi, însă sunt și izvor de datorii sfinte. Cine se luptă să despartă și să desființeze această binaritate care constituie omul și această mare taină care este căsătoria, se face luptător împotriva planului lui Dumnezeu pentru noi. Desființând binaritatea genului și căsătoria, desființăm omul!
De aceea, cu dragoste și nădejde, îndemn pe toți cei care prețuiesc ce este mai bun și mai înalt în om, să vină la referendum și să voteze pentru clarificarea definiției căsătoriei în Constituție. Consider că avem această datorie sfântă de a ne prezenta și de a ne declara identitatea, de a ne mărturisi credința, de a ne exprima și apăra valorile. Prin acest vot nu apărăm ceva abstract! Apărăm însuși faptul de a fi om! Apărăm însăși putința de a fi om, prin zămislire și naștere! Apărăm copiii, salvându-le puritatea, inocența!
Prin purtarea de grijă a lui Dumnezeu, socotesc că decizia privind organizarea referendumului s-a luat în zilele în care noi, în Biserică, cinstim Sfânta Cruce în mod deosebit. De aceea, consider nu doar că e o datorie sfântă pentru noi de a vota la referendum, ci și un mare test pentru noi, ca popor. Iată, ne aflăm înaintea Crucii lui Hristos. Ce vom face? Lua-vom, oare, Crucea Sa, pentru a urma drumul Evangheliei? Sau, (să nu fie, Doamne!) vom întoarce spatele Crucii Sale pentru a ne înhăma la jugul celui care dintru început a fost „ucigător de oameni”? (Ioan 8, 44). Ce răspundere uriașă avem față de moșii și strămoșii noștri, care s-au jertfit și au murit pentru noi, față de părinții care ne-au zămislit, născut și crescut, față de chipul lui Dumnezeu din noi înșine și din copiii noștri!

duminică, 19 noiembrie 2017

PS Macarie, Episcopul românilor din Europa de Nord, i-a vizitat pe copiii Cameliei Smicală: Sunt doi copii curajoși, care se exprimă într-o frumoasă limbă românească pe care nu au uitat-o, în ciuda anilor de înstrăinare

Copiii româncei Camelia Smicală, luați de statul finlandez de lângă mama lor, primesc sprijinul părintelui lor duhovnicesc, Episcopul românilor din Europa de Nord, PS Macarie Drăgoi, care continuă să îi viziteze în centrul social în care se află, aducându-le un dram de alinare sufletească, scrie ActiveNews.ro.

Astfel, sâmbătă, 18 noiembrie, PS Macarie Drăgoi, s-a întâlnit, la centrul de plasament din Tampere, cu cei doi copii ai Cameliei Smicală. 

Potrivit unui comunicat al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord,
  Johan-Mihail (11 ani) și Maria-Alexandra (10 ani) s-au bucurat pentru această vizită a părintelui lor duhovnicesc, cu atât mai mult cu cât au reușit, după mult timp, să se împărtășească cu Trupul și Sângele Mântuitorului.
 
PS Macarie Drăgoi a relatat cum a decurs întâlnirea cu Johan-Mihail și Maria-Alexandra: „Ne-am bucurat cu bucurie mare de această întâlnire care a adus puțină alinare sufletească acestor copii încercați atât de devreme cu necazurile vieții. Johan-Mihail și Maria-Alexandra sunt doi copii curajoși și cu personalitate, care se exprimă cu claritate, într-o frumoasă limbă românească pe care nu au uitat-o, în ciuda anilor de înstrăinare. Ei tânjesc după mama și surioara lor cea mare și au o voință fermă de a reveni acasă. Întristător este faptul că cei doi frați suferă, acum, și de pe urma deciziei autorităților de a-i ține în centre de plasament și în școli diferite, separându-i, astfel. În plus, Johan-Mihail nu se simte bine la școala în care a fost repartizat, fiind intimidat de etichetarea sa drept „copil de orfelinat” de către ceilalți colegi. Nu văd nici un motiv pentru care acești copii să rămână departe de mama și sora lor și separați între ei. De asemenea, ei vor să aibă posibilitatea de a frecventa Sfânta Liturghie duminical, după obiceiul pe care-l aveau când erau cu mama lor, obicei pe care, evident, acum nu-l mai pot ține.”

marți, 23 mai 2017

Finlanda a interzis împărtășirea copiilor Smicală de către Episcopul Macarie. Ambasada Finlandei ne prezintă drept o țară de romi (VIDEO)

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a mers în Tampere, Finlanda, pentru a o întări sufletește pe Camelia Smicală, medicul român căreia i-au fost luati abuziv cei doi copii minori și internati separat în doua centre de plasament.
 
De asemenea, Părintele Episcop a făcut o cerere pentru a merge să-i viziteze și să-i impărtășescă pe copii. După o zi de deliberări, serviciul social din Tampere a decis că Maria și Mihai nu au acest drept. Încă un drept inalienabil - dreptul la credință - care le este călcat în picioare celor doi copii. „Nu trebuie abandonată lupta!”, a afirmat Preasfințitul Macarie.

Surse din zona militară ne informează că apatia autorităților românești s-ar datora unor contracte de câteva sute de milioane de euro pe care Guvernul le negociază cu industria de armament din Finlanda, privind transportoare „Patria”, care ar putea fi asamblate la noi, și elicoptere "Puma", de dat la reparat. Pentru asta ne vinem copiii? Vom reveni cu detalii pe acest subiect.

În acest timp, Ambasada Finlandei de la București a decis să răspundă protestelor naționale de solidaritate cu acest caz printr-o postare în care ni se prezintă beneficiile protecției copilului și respectul desăvârșit pe care îl au autoritătile finlandeze pentru drepturile familiei, părinților și copiilor. Textul - care se dorește a fi un răspuns dintr-o campanie de PR coordonată cu celălalte ambasade ale țărilor nordice care încalcă brutal drepturile parentale și ale copiilor (ceea ce dovedește un centru de comandă interesat în spălarea imaginii lor) - pare un extras sau, posibil, chiar un  plagiat din cartea "1984" a lui George Orwell. Românii au început să replice pe pagina de Facebook a Ambasadei 

Continuarea pe www.activenews.ro

luni, 22 mai 2017

Finlanda replică prin persecuții la adresa copiilor în urma demonstrațiilor de solidaritate în Cazul Smicală. Macarie Drăgoi va încerca să ajungă la copiii izolați: „Nu trebuie abandonată lupta!"


După demonstrațiile de solidaritate națională desfășurate ieri la Ambasada Finlandei, în București, și în Timișoara, Cluj-Napoca, Brașov, Babadag, Botoșani, Iași și Constanța și Toronta, Finlanda a decis să replice prin amenințări la adresa copiilor Smicală, scoase din repertoriul fenomenului "reeducării" de la Pitești. Astfel, ieri, Mihai, băiatul de 12 ani separat de sora sa, Maria, în vârstă de 11 ani, imediat după inceperea manifestațiilor de protest a fost luat de la casa de plasament din Tampere și transportat la o casa de copii "cu probleme de adaptare", aflată izolată, într-o pădure, la 100 km de oraș, unde nu va mai avea acces la o instituție de învățământ publică. Seara a fost adus înapoi cu explicația că "acolo va ajunge", ne-au informat apropiați ai familiei Smicală. Amenințarea este implicită.
 
Ministerul de Externe al României a recunoscut într-un documentar al situației transmis ActiveNews și ulterior opiniei publice, în preambulul demonstrațiilor de solidaritate de ieri, că nici ambasadorul nici consulul nu au mai avut acces la cei doi copii, deși aceștia sunt cetățeni români, în urma refuzului autorităților finlandeze, furnizat Ambasadei României printr-o scrisoare trimisă prin Poștă. În acest moment Finlanda, stat UE, la fel ca și România, încalcă mai multe Convenții europene în materie de drepturi parentale și ale copilului cât și articole din Declarația Universală a Drepturilor Omului, fără să dea semne că i-ar păsa de aceasta sau de menținerea unor relații diplomatice de parteneriat firesc între două state ale Uniunii Europene. Se pune întrebarea firescă: ce va face statul român, altceva decât a a da din umeri?

Continuarea pe www.activenews.ro

miercuri, 23 noiembrie 2016

Episcopul Macarie Drăgoi al românilor din Europa de Nord: „Încercările prin care trece și acum familia Nan, depășesc cu mult tot ceea ce credeam că pot să văd în materie de suferință umană.”

Episcopia românilor din Europa de Nord reacționează, prin intermediul unui comunicat de presă, la soarta familiei Nan, care a fost lovită din nou de către autoritățile norvegiene. După cum ActiveNews a anunțat, Dumitru Nan a fost arestat de către Poliția norvegiană, fără a fi condamnat sau fără a i se emite un mandat de arestare.

Iată mesajul Episcopului Macarie Drăgoi după incidentele de ieri:
 
„Multe sunt necazurile drepților și din toate acelea îi va izbăvi pe ei Domnul.”
Psalmul 33, 18
 
În cei opt ani de când îi slujesc pe românii ortodocși din țările scandinave, stând de veghe la mântuirea lor, am văzut multe situații grele, unele chiar dramatice. Dar încercările prin care trece și acum familia Nan, depășesc cu mult tot ceea ce credeam că pot să văd în materie de suferință umană.
 
Aparent fără nici un motiv, poliția norvegiană a intrat luni seară, 21 noiembrie, în casa familiei Nan și l-a arestat pe Dumitru. Mihaela, soția, cu cei doi copii se află în vizită în România, în scopul atenuării șocului emoțional la care au fost supuși prin despărțire, vreme de un an. În tot acest timp este pe rol un proces pe care statul norvegian l-a intentant celor doi soți, însă fără specificația de a părăsi – fie și temporar – Norvegia. Cu toate acestea, în absența unei hotărâri judecătorești și nesocotind cele mai elementare drepturi, Dumitru Nan a fost azvârlit în închisoare. De ce? Care este motivația, baza legală, juridică a acestui act brutal? Cu ce contribuie această arestare la normalizarea situației?
 
Eu, ca păstor al turmei încredințate de Dumnezeu, sunt cutremurat de ceea ce văd și aud. Cred că suferința la care sunt supuși acești oameni e prea mare, iar rezolvarea cazului lor pare foarte îndepărtată. De aceea rog autoritățile române să cerceteze situația și să facă demersurile necesare pentru clarificarea ei.
 
Continuarea pe www.activenews.ro