După 7 ani de existenţă, cu peste 31 000 de postări, cu peste 50 de milioane de vizualizări (50 025 543 la 29.09.2020), cu peste 55 000 de abonaţi la newsletter-ul zilnic, cu un record de 197.071 accesări într-o singură zi, devenind astfel portalul de ştiri creştine din România cu cea mai rapidă creştere şi cu cele mai multe vizualizări, părăsim platforma Blogger şi:

̶S̶u̶n̶t̶e̶m̶ ̶î̶n̶ ̶c̶o̶n̶s̶t̶r̶u̶c̶ţ̶i̶a̶ ̶u̶n̶u̶i̶ ̶s̶i̶t̶e̶ ̶p̶r̶o̶f̶e̶s̶i̶o̶n̶a̶l̶,̶ ̶a̶d̶a̶p̶t̶a̶t̶ ̶c̶e̶r̶i̶n̶ţ̶e̶l̶o̶r̶ ̶t̶e̶h̶n̶o̶l̶o̶g̶i̶e̶i̶ ̶m̶o̶d̶e̶r̶n̶e̶

̶A̶n̶g̶a̶j̶ă̶m̶ ̶̶̶r̶̶̶e̶̶̶d̶̶̶a̶̶̶c̶̶̶t̶̶̶o̶̶̶r̶̶̶i̶̶̶ ̶̶̶ ̶ş̶i̶ ̶c̶o̶r̶e̶s̶p̶o̶n̶d̶e̶n̶ţ̶i̶ ̶̶̶r̶̶̶e̶̶̶g̶̶̶i̶̶̶o̶̶̶n̶̶̶a̶̶̶l̶̶̶i̶̶̶ ̶̶̶ ̶ş̶i̶ ̶d̶i̶n̶ ̶d̶i̶a̶s̶p̶o̶r̶a̶ ̶r̶o̶m̶â̶n̶ă̶

Încheiem parteneriate cu noi publicaţii şi site-uri de media

Se afișează postările sortate după relevanță pentru interogarea Kim Davis. Sortați după dată Afișați toate postările
Se afișează postările sortate după relevanță pentru interogarea Kim Davis. Sortați după dată Afișați toate postările

sâmbătă, 5 septembrie 2015

Pastor Vasilică Croitor – Kim Davis este șansa creștinilor din SUA

KIM DAVIS – un nume care poate face istorie
Îndrăznesc să spun ceva ce îmi stă de multă vreme pe suflet. Am să o spun mai întâi pe limba americanilor: Christians in America lack leadership. Creștinii din America în aceste zile par să nu aibă vreo direcție, vreun lider, vreun țel pentru care să se deranjeze de a face ceva mai mult decât a comenta cu eroism pe Facebook. La cât de mari sunt resursele bisericii americane (financiare, umane, media și chiar politice), reacția la arestarea lui Kim Davis este extrem de anemică și tulburătoare.
Frățiile voastre, femeia asta este luată ziua mare, în lumina reflectoarelor televiziunilor, live, pentru un crez pe care îl aveți și voi! Who’s next? V-ați pregătit bagajele pentru beci?
Kim Davis este șansa creștinilor din SUA. Este un ceas de mare răscruce și de care ne vom aminti în istorie mai mult decât de momentul în care s-a scos rugăciunea din școli sau au fost eliminate cele 10 porunci din tribunale. Fiindcă de data aceasta nu mai e doar o luptă ideologică, simbolică, ci una „pragmatică”, pentru ca să mă exprim tot pe înțelesul americanilor. Acum lupta a coborât la firul ierbii. Se stabilește un precedent care va generaliza frica și va inhiba poate ireversibil comunitatea creștină.

Cum ar arăta un leadership creștin în cazul Kim Davis?

Haideți să privim la tabloul complet: dacă Kim Davis trebuie să meargă în închisoare, trebuie să meargă acolo câteva zeci de milioane de evanghelici și catolici care gândesc la fel. Și atunci ce mai așteaptă? Cineva ar trebui să dea tonul. Să spunem că păstorul unei mari biserici, Rick Warren, Bill Hybels sau Bill Johnson, ori un lider influent precum Franklin Graham, împreună cu biserica lor, duminica viitoare, după slujba din biserică, se duc la secția de poliție și se autodenunță pentru că nu vor să ofere serviciile cerute de comunitatea LGBT:
  • „Noi le vom oferi copiilor noștri o educație biblică, învățându-i că homosexualitatea este un păcat.”
  • „Aceia dintre noi care lucrează pe poziții similare cu Kim Davis, nu vom oficia căsătorii homosexuale.”
  • „Cei care suntem păstori nu vom face astfel de nunți.”
  • lista poate cuprinde multe alte aspecte de acest gen…
Asta ar fi de ajuns să arate că există oameni care au un crez, care sunt verticali și care vor să fie respectați și apărați de constituție.
Privesc la scena din SUA și mă întreb cine le va da tonul pentru a resuscita două trăsături care sunt uitate în negura istoriei evanghelicilor americani: unitatea și curajul? Poate Kim Davis? În istorie Dumnezeu a mai lucrat în mod uimitor prin femei care au arătat curaj și determinare, care au avut demnitatea să spună răspicat în ce cred. O anonimă, o tipă lipsită de vervă, o introvertită care nu era interesată să facă spectacol, dar a cărei poveste ar putea să le ofere creștinilor din America un prilej excelent de a trece la acțiune.
Pastor Vasilică Croitor

miercuri, 9 septembrie 2015

† Kim Davis a fost eliberată din închisoare!

Judecatorul de la Tribunalul U.S. District, David Bunning, a dat ordin ca functionara de judet din Statul Kentucky, Kim Davis, sa fie eliberata din inchisoare unde a fost tinuta timp de sase zile, tot din ordinul aceluiasi judecator, pentru refuzul ei de a elibera certificate de casatorie cuplurilor de homosexuali.
Kim Davis s-a intors la Dumnezeu cu patru ani in urma si vrea ca toata viata ei sa implineasca Cuvantul lui Dumnezeu asa cum este scris.  Ea crede , asa dupa cum este scris in Biblie, ca casatoria este numai intre un barbat si o femeie. Ea a spus judecatorului ca este crestina si nu poate sa treaca peste constiinta ei si peste Cuvantul lui Dumnezeu si de aceia nu va elibera certificate de casatorie cuplurilor de homosexuali. Judecatorul a raspuns ca si el are o convingere religioasa, fiind crestin, dar legea este lege si trebuie respectata. Dupa aceasta afirmatie a judecatorului, a dat ordin ca functionara Kim Davis sa fie pusa in catuse, arestata, si dusa la inchisoare.
Dupa sase zile de inchisoare, timp in care in fiecare zi tot mai multi oameni s-au adunat in fata inchisorii in care era tinuta, astazi Kim Davis a fost eliberata.  Erau prezenti peste o mie de persoane, venite din multe parti ale Statelor Unite pentru a sprijini aceasta femeie care a spus nu, chiar daca aceasta a costat-o libertatea.  Mike Huckabee, un crestin lucrator si fost guvernator al Statului Arkansas, si Senatorul Ted Cruz al Statului  Texas, amandoi candidati pentru functia de presedinte al Statelor Unite, au fost si ei prezenti la aceasta adunare  de suport. Mike Huckabee a spus ca Constitutia Statelor Unite ale Americii nu permite sa faca legi acestei ramuri de guvern (judiciara), si Curtea Suprema si ramura judecatoreasca incalca Constitutia, astfel devenind o dictatura.
Judecatorul a eliberat-o, dar a spus ca daca Kim Davis intervine si nu da voie celorlalti functionari (care sunt subordinatii ei), sa emita certificate de casatorie cuplurilor homosexuale, el va aplica din nou sanctiuni impotriva ei. Aceasta batalie este departe de a se incheia, dar ceea ce este mai important este ca crestinii isi dau seama tot mai mult cum libertatea lor se erodeaza pe zi ce trece, si ca trebuie facut ceva pentru a fi stopata. Kim Davis, dupa ce a fost eliberata din inchisoare, a spus celor prezenti la aceasta manifestare sa nu se dea batuti caci Dumnezeu este de partea lor si El este prezent. Sa ne rugam la Dumnezeu pentru ca El sa dea biruinta celor ce se tem de El.
Vezi și:


luni, 14 septembrie 2015

† Kim Davis, prima zi la muncă după eliberarea din închisoare

Luni dimineata, Kim Davis, functionara de judet al Statului Kentucky, se reintoarce la biroul ei, dupa ce a fost eliberata din inchisoare unde a fost incarcerata timp de o saptamana pentru ca a refuzat sa se conformeze ordinului judecatorului de la U.S. District, de a elibera certificate de casatorie homosexualilor.
Multi reporteri si avocati vor fi cu ochii pe ea ca sa vada modul in care ea  va proceda in legatura cu eliberarea certificatelor de casatorie a homosexualilor. Ea a transmis prin avocatii care o reprezinta ca nu-si va calca sub nici o forma pe constiinta si nici pe credinta ei. O purtatoare de cuvant pentru ACLU (firma de avocati care reprezinta homosexualii), Amber Duke, a declarat ca  daca ea (Kim Davis), nu se va conforma nici de data aceasta ordinului instantei, ei se vor intruni si vor lua o decizie cu privire la urmatoarea lor actiune.
Cei care sunt impotriva ei doresc ca ea sa-si dea demisia, dar ea spune ca a fost aleasa prin voturi de cetatenii americani ai Statului Kentucky si depinde de ei ca la noua alergere sa fie votata din nou, sau nu.
Kim Davis nu poate fi data afara din aceasta functie pentru ca are mandat pe timp de aproape patru ani, dar instanta federala ar putea interveni si sa o inchida din nou pentru ca nu se supune legii federale a Statelor Unite.
Va rugam sa va rugati pentru Kim Davis ca Dumnezeu sa-i dea izbanda pentru ca de cazul ei depinde foarte mult libertatea religioasa a indiviului in aceasta tara.
Vezi și:

luni, 16 octombrie 2017

Cum prezintă New York Times vizita efectuată de Kim Davis în România pentru apărarea familiei tradiționale: „A stat în închisoare în SUA și face campanie în România împotriva căsătoriilor homosexuale”. Ce au „omis” jurnaliștii americani

Kim Davis, funcționara din Kentucky, care a sfidat sentința Curții Supreme a SUA, refuzând să elibereze certificate de căsătorie pentru cuplurile de homosexuali, arestată și ulterior pusă în libertate, s-a aflat zilele acestea în România, scrie ActiveNews.ro.

„Un oficial al statului Kentucky, care a fost condamnată la închisoare în 2015 pentru că a refuzat să încheie acte pentru căsătoriile cuplurilor de același sex, luptă împotriva căsătoriilor gay în România.”, scriu cei de la  New York Times.

„Unii spun despre această persoană că este un băgăreț străin, care a încălcat legea în propria țară.Căsătoria între persoanele de același sex nu este permisă în România, iar conservatorii de aici au început o luptă pentru a interzice în mod explicit acest lucru printr-un amendament constituțional”, mai scrie New York Times.

„O invităm pe Kim Davis să împartă cu noi lupta sa pentru libertate, credința sa puternică și experiența din penitenciar, care reprezintă prețul pe care l-a plătit pentru că a luptat pentru credința sa”, a spus spune Mihai Gheorghiu, președintele Coaliției pentru Familie, care conduce lupta împotriva unirii cuplurilor de același sex.

Atât în Kentucky cât și în România, Davis spune că aceste căsătorii între homosexuali reprezintă un atac împotriva libertății religioase.

În timpul vizitei sale în Romania, Kim Davis a participat la evenimente organizate în 6 orașe, unde s-a întâlnit cu lideri politici și ai societății civile.

Ea a spus că opoziția față de căsătoriile gay se bazează pe dorința de a proteja „familia naturală” - și nu e provocată de homofobie.

„Vreau să dau României speranța că poate rămâne puternică și că poate lupta pentru ceva, fără să fie împotriva unui grup de oameni sau orice ar fi. Poți să te pronunți pentru ceva fără să fii împotriva cuiva”, spune ea.

joi, 12 octombrie 2017

Controversata Kim Davis, arestată în SUA pentru că a refuzat legalizarea căsătoriei gay, a venit în România: „Problema nu e persoana, ci păcatul unei persoane“


Coaliţia pentru Familie din România şi „sora ei“ din SUA, Coaliţia pentru Familie Credinţă şi Viaţă a Românilor din America, au adus-o în România pe Kim Davis, funcţionara americană arestată în 2015 pentru că a refuzat să elibereze certificate de căsătorie unor cupluri de acelaşi sex, conform deciziei Curţii Supreme a SUA.

Cazul Kim Davis a „explodat” în Statele Unite ale Americii după decizia Curţii Supreme a Americii de legalizare a căsătoriilor gay. Funcţionară în Rowan, statul Kentucky, Kim Davis a refuzat eliberarea certificatelor de căsătorie pentru persoane de acelaşi sex, invocând libertatea de conştiinţă. Femeia a fost dată în judecată de cuplurile cărora li s-a refuzat emiterea certificatului de căsătorie, iar ulterior a fost arestată şi eliberată şase zile mai târziu.

Venită în România cu scopul declarat de a arăta „efectele pe care legalizarea căsătoriilor gay le are asupra fiecăruia dintre noi”, Kim Davis vorbit pentru „Adevărul” despre atitudinea ei faţă de homosexuali.

„Adevărul“: Aţi devenit cunoscută după ce aţi fost arestată pentru că aţi refuzat emiterea certificatelor de căsătorie pentru cuplurile gay. Cine a fost Kim Davis înainte de acest episod?

Am fost născută în Rowan, Kentucky, şi am lucrat ca asistentă pentru mama mea, care a fost funcţionara principală, votată de către cetăţenii localităţii, timp de 27 de ani. Este o poziţie votată de cetăţeni, motiv pentru care nu poţi fi eliberat din funcţie. Am patru copii, doi nepoţi şi al treilea născut tocmai astăzi. Trăiesc o viaţă simplă pe o fermă de 35 de acri (n.r. aproximativ 15 ha). Aşa cum publicul deja ştie, înainte să îl cunosc pe Dumnezeu, viaţa mea personală a fost un dezastru (n.r. - este la a patra căsătorie), dar vreau ca mărturia mea să demonstreze lumii că este posibil să fii transformat şi restaurant. Aşa cum am fost eu schimbată, toată lumea poate fi schimbată la fel.

Citeste mai mult: adev.ro/oxnos8

duminică, 1 octombrie 2017

Conferinţă cu Kim Davis și Harry Miheţ la Cluj-Napoca

Comitetul de inițiativă cetățenească, Coaliția pentru Familie și Platforma civică “Ȋmpreună” vă invită la conferinƫa “ O mărturie americană despre libertatea de conștiință” , având ca invitaƫi din Statele Unite ale Americii pe Kim Davis şi Harry Miheț.
Funcționar în Rowan County, Kim Davis a fost obligată să încheie căsătorii între persoane de același sex, deși acest lucru era în contradicție cu propriile convingeri religioase, iar refuzul a dus la încarcerarea ei.
Mărturia lui Kim este unică și puternică. Petrecând 6 zile în inchisoare în S.U.A. pentru refuzul de a elibera certificate de "căsătorie" între cupluri de același sex, Kim a cunoscut și a "beneficiat" personal de "toleranța" celor care predică toleranța. Kim a fost gata să plătească orice preț pentru credința ei.

Harry Miheț – vicepreședinte Afaceri Juridice și Director Consiliu Litigii al Liberty Counsel, organizație internațională nonprofit de litigii, educație și politici dedicată promovării libertății religioase, sanctității vieții și familiei. Cu filiale în Florida, Virginia, Washington D.C. și în Israel, Liberty Counsel are sute de avocați în întreaga lume.

vineri, 4 decembrie 2020

Dacă credeți că noi exagerăm, priviți la ce se întâmplă în Norvegia

 Într-un articol The Stream, Dr. Michael Brown de la www.askdrbrown.org trage un semnal de alarmă în privința legislației care ni se pregătește și ne îndeamnă să nu stăm pasivi, considerând că nu ne afectează cu nimic.

De mai bine de 15 ani, avertizez că cei care „au ieșit din dulap“ ar dori să ne pună pe noi acolo, mai precis, activiștii homosexuali care solicită „egalitate“ și „toleranță“ ar dori să reducă la tăcere vocile disidente.

Acum aproximativ 10 ani, un avocat creștin mi-a spus: „Mike, gândește un pic mai departe. Cei care au fost cândva puși în închisoare vor dori să ne pună pe noi în pușcărie“.

Când am repetat comentariul lui la Christian TV, am fost ridiculizat din plin de extrema stângă. „Nimeni nu vrea să pună oameni ca tine în închisoare!“

Deci nimeni nu vrea să pună oameni ca noi în închisoare?

Acest refren s-a schimbat rapid în 2015, când Kim Davis, funcționară într-un district din Kentucky, a fost închisă pentru că a refuzat să se supună unui ordin judecătoresc și să emită un certificat de căsătorie pentru un cuplu de același sex.

Mulți din cei de stânga au aplaudat arestarea ei, încântați că se află în închisoare și sperând că nu va ieși în curând. Și pe rețelele de socializare, comentariile au fost complet dezlănțuite, ca de exemplu acesta:

„Deoarece a sfidat Constituția și Curtea Supremă, Kim Davis NU ESTE MAI BUNĂ decât acei bărbați care au conceput, executat și planificat atacurile asupra World Trade Center și Pentagon din 11 septembrie.

Cu toate că nu s-au pierdut vieți în urma șiretlicurilor doamnei Davis, ideologia utilizării credințelor sale religioase ca justificare pentru a se împotrivi Curții Supreme și Constituției o transformă într-o teroristă religioasă de tipul ordinului lui Osama bin Laden și al ISIS.“

„Dar“, ar putea spune cineva, „arestarea lui Kim Davis dovedește că exagerezi cu punctul tău de vedere. Ea a refuzat un ordin direct de la un judecător și, totuși, a petrecut doar câteva zile în închisoare. Nu faceți un martir din ea și nu dați impresia falsă că așa ceva se întâmplă în mod curent.“

Mai multe exemple: Un tată canadian nu poate folosi numele dat la naștere fiicei sale, în urma unei hotărâri în  instanță

De fapt, aș putea multiplica alte exemple, nu doar din America, ci și din alte țări, cum ar fi cazul unui tată pe care l-am cunoscut anul trecut în Canada.

El s-a opus dorinței fiicei sale de 14 ani de a se identifica ca băiat și de a începe o terapie hormonală. Însă instanțele s-au pronunțat în favoarea fiicei, afirmând nu numai „dreptul“ ei de a începe terapia, ci și interzicând tatălui să se refere la propria fiică cu numele ei de naștere sau să se refere la ea ca femeie, chiar și în intimitatea casei sale.

Dacă ar îndrăzni să facă acest lucru, ar putea fi arestat pe loc.

vineri, 4 septembrie 2015

Pastor Ovidiu Petric – Homosexualii americani aruncă la închisoare un angajat creștin al statului

Kim Davis, o femeie crestina ce este angajată ca functionar public al statului american in orașul Ashland, Kentucky a ajuns ieri la închisoare. Judecătorul ce a dat aceasta sentință fulger la doar cateva zile de la refuzul ei de a elibera un certificat de căsătorie unui cuplu se homosexuali a precizat ca nu putea lua o decizie alternativă, precum o amendă, pe care sustinatorii lui Kim ar fi plătit-o imediat.

Homosexualii cu pricina au știut ce fac saptamana aceasta cand au revenit la biroul acestui funcționar public ce le-a mai respins in trecut cererea. De data aceasta au venit pregatiti cu tot arsenalul, cu televiziunile si toata presa dupa ei. Au venit pregatiti si din punct de vedere emotional verbalizand pe un ton amenințător si vehement sloganele liberale sexuale ce le susțin stilul de viața.

Au inceput sa strige in fața ghișeului ca ei se iubesc de 17 ani si nu accepta sa le fie refuzată cererea certificatului de căsătorie, au amenințat-o pe angajata statului ca va ajunge la închisoare pentru ca ei ii platesc salariul, au urlat in gura mare ca acel loc nu e Casa Domnului ci casa oamenilor, strigau ca se simt presați de religia personala a acelui functionar public si circul emotional a continuat cu cat Kim Davis era mai determinată sa nu le satisfacă dorința celor doi homosexuali de a pleca din acea instituție cu certificatul de căsătorie.

Judecătorul federal David Bunning a afirmat ca hotărârea de a o inchide pe Kim Davis, rămâne valabilă pana cand aceasta va reveni asupra deciziei de a acorda certificate de căsătorie si cuplurilor de homosexuali. Acest lucru poate sa însemne închisoare pe viață daca funcționarul statului profund marcat de convingerile sale religioase si fidel pana la capăt acestora, nu-si va schimba decizia.

Libertatea religioasă, ca drept fundamental prezent inca de la inceput in constitutia Statelor Unite ale Americii a ajus sa fie terfelita de drepturile si libertatile erotice care se pare ca fac legea in societatea vestică.

Concluzia este următoarea: in afara perimetrului moralității hotărâte si instituite de Dumnezeu pentru om, libertățile sunt din ce in ce mai obstrucționate si mai in pericol. Imoralitatea macelareste libertatea!

Pastor Ovidiu Petric
Vezi și:

ActiveNews: Funcționara care REFUZĂ să elibereze certificate de căsătorie pentru cuplurile de homosexuali a fost ARESTATĂ

Funcționara din Kentucky, Kim Davis, care a sfidat sentința Curții Supreme a SUA, refuzând să elibereze certificate de căsătorie pentru cuplurile gay, a fost arestată.

Femeia a fost acuzată de sfidarea Curții, judecătorul federal susținând că funcționara a dat dovadă de ”neascultare gravă”,   scrie New York Times.
 
În fața instanței, Kim Davis a reafirmat că nu a dorit nicio clipă să renunțe la principiile sale creștine și că nu va da niciun pas înapoi, chiar dacă, de două luni, sfidează deciziile Curții Supreme. ”Nu trebuie să mă gândesc la asta. Nu am de făcut vreo alegere”, a spus Davis. Întrebată cum definește căsătoria, Davis a răspuns din nou: ”Căsătoria este între un bărbat și o femeie”.
Continuarea pe www.activenews.ro

joi, 12 octombrie 2017

Toleranță zero. Homosexualii din România nu vor ca Teatrul Național să găzduiască o conferință organizată de Coaliția pentru Familie. Cum denaturează adevărul organizația Accept

Accept, o asociație a homosexualilor, a transmis o scrisoare deschisă conducerii Teatrului Național I. L. Caragiale din București prin care îi cere actorului Ion Caramitru, directorul instituției, să retragă sprijinul pentru organizarea conferinței „O mărturie americană despre libertatea de conștiință” de către Coaliția pentru Familie la sediul instituției teatrale.

Motivul invocat de Accept este că acest eveniment „încălcâ demnitatea umană a minorității persoanelor lesbiene, gay, bisexuale, transgender și intersex (LGBTI) prin conținutul instigator la ură”.

Cei de la Accept mai spun că „organizatorii promovează în mod fals ca eroină a libertății religioase pe doamna Kim Davis, cetățean american condamnată de instanțele americane în 2015 la 5 zile de închisoare pentru sfidarea curții, după ce i s-a cerut să își îndeplinească obligațiile de serviciu ca funcționar al unei primării din SUA”

Ce omit să spună cei din asociația Accept este că funcționara și-a câștigat dreptatea în justiție. Kim Davis a ajuns după gratii pentru că refuzat să semneze actele de căsătorie ale cuplurilor de același sex, după ce Curtea Supremă a SUA decis să legalizeze mariajele gay la nivelul tuturor statelor americane. A fost eliberată, iar guvernatorul Matt Bevin a semnat o lege care garantează angajaților obiecțiunea de conștiință. Adică angajații statului nu mai sunt obligați să semneze certificatele de căsătorie ale cuplurilor homosexuale dacă cred că asta contravine perceptelor lor creștine și morale.

Continuarea pe www.activenews.ro

sâmbătă, 14 octombrie 2017

▲ TOPUL celor mai citite articole din ultima săptămână (selecție automată)




▲ Material informativ prezentat săptămânal. 
Click pe titlu sau foto



miercuri, 4 ianuarie 2017

Cele mai importante victorii ale activiștilor pro viață din întreaga lume, în 2016. Inițiativa de succes a Coaliției pentru Familie, triumful lui Kim Davis în fața comunității gay, legi anti avort și interzicerea teoriei de gen în școli

2016 a fost anul în care trei milioane de români au semnat pentru modificarea Constituției, în vederea apărării familiei tradiționale. Un referendum pe această temă este așteptat în primăvară, dar, din nou, soarta lui rămâne la mâna decidenților politici. Bătălii importante au fost obținute anul trecut, de activiștii pro viață, din diverse colțuri ale lumii. 2017 se anunță la fel de greu pentru activiștii pro viață în confruntarea cu cei care încearcă să distrugă cultura vieții în numele așa zisei corectitudini politice.

În Elveția, în cantonul Berna s-a decis intezicerea predării teoriei genului în școli, fiind intezise toate temele legate de "perspectiva gender", (conform căreia genul poate fi contrapus sexului biologic), începând cu strategiile de formare profesională a programelor școlare și până la cele de formare a profesorilor.

În Irlanda de Nord, parlamentul a respins din nou o tentativă legislativă de relaxare a legislației restrictive cu privire la avort a acestei provincii britanice. Deși divizată pe criterii religioase și politice între 9 partide, Adunarea Națională a reușit să coalizeze o majoritate decisivă pentru respingerea celor două amendamente la legea cu privire la avort: unul care ar fi permis avortul în cazul copiilor cu anomalii letale (cu 59 de voturi la 40) și celălalt, în toate cazurile în care sarcina ar fi rezultatul unui viol (64-30).

Mississipi a devenit în aprilie 2016 al  patrulea stat american care a interzis avortul prin dezmembrarea fătului(una dintre practicile cele mai utilizate), grație aprobării unui proiect de lege care a trecut de Senat și de Cameră. Guvernatorul Phil Bryant a semnat acest act normativ, urmând astfel exemplul guvernatorilor din Virginia de Vest, Kansas și Oklahoma.

Tot în America, în Kentucky, funcționara devenită celebră în toată lumea, Kim Davis, și-a câștigat dreptatea în justiție. Funcționara ajunsă după gratii pentru că refuza să semneze actele de căsătorie ale cuplurilor de același sex, după ce Curtea Supremă a SUA decis să legalizeze mariajele gay la nivelul tuturor statelor americane, a fost eliberată, iar guvernatorul    Matt Bevin a semnat o lege care garantează angajaților obiecțiunea de conștiință. Adică angajații statului nu mai sunt obligați să semneze certificatele de căsătorie ale cuplurilor homosexuale dacă cred că asta contravine perceptelor lor creștine și morale.

Continuarea pe www.activenews.ro

marți, 3 octombrie 2017

Un nou atac mediatic găzduit de Adevărul.ro! 🔴 Liderii evanghelici Viorel Iuga, Virgil Achihai, Paul Negruț, Petru Vidu, precum şi parlamentarii Ben-Oni Ardelean, Titus Corlățean şi Ioan Deneş sunt luați în colimator de către autorul unui articol extrem de denigrator, etichetaţi drept fanatici religioşi care susţin un demers (iniţiativa Coaliţiei pentru Familie) "ilegitim, anti-democratic, bazat pe ură şi otravă turnată în minţile şi sufletele românilor timp de doi ani" 🔴 Nu scapă defăimării publice nici Harry Miheţ şi Kim Davis, "funcţionara americană care a refuzat să oficieze căsătorii gay în 2015", care vor susţine câteva conferinţe în România, precum nici reprezentanţii Coaliţiei pentru Familie care au participat în SUA la cea de-a 49-a Convenţie a Bisericilor Penticostale Române din SUA şi Canada...


O eventuală modificare a Constituţiei în sensul dorit de Coaliţia pentru Familie ar izola România şi ne-ar arunca înapoi în timp, într-o perioada în care o serie de majorităţi de moment dictează cu privire la viaţa altor cetăţeni. E doar un pas de la modificarea actului fundamental până la o eventuală recriminalizare a homosexualităţii. Deja vedem semnale cu privire la interzicerea manifestărilor publice din partea minorităţilor sexuale. În Rusia lui Putin s-a marşat exact pe această idee, a interzicerii aşa-zisei „propagande homosexuale“, în 2013, o încercare similară a avut loc şi în Letonia în alelaşi an, unde grupuri conservatoare au strâns 30.000 de semnături pentru promovarea unei legi privind „propagandă homosexuală“. Anul 2013 a fost, de altfel, marcat de astfel de încercări în mai multe ţări din fostul bloc sovietic: Moldova, Armenia, Belarus. În anii următori, Kazakhstanul şi Kirgistanul au urmat acelaşi traseu. O propunere similară am auzit anul acesta venită din partea senatorului PSD penticostal Ioan Deneş.

De altfel, grupurile neo-protestante, penticostale şi baptiste, ocupă un loc central în Coaliţia pentru Familie. Viorel Iuga, preşedintele Uniunii Baptiste, iese la rampă des cu mesaje de sprijin pentru modificarea Constituţiei, fiind promovat constant de Coaliţia pentru Familie, alături de Virgil Achihai, preşedinte al Uniunilor Bisericilor Creştine după Evanghelie. Aceste grupuri activează inclusiv politicieni care le împărtăşesc viziunea, cum ar fi pesedistul Titus Corlăţean, penelistul baptist Ben Oni Ardelean. Unii dintre noi ne amintim mesajul plin de ură al lui Petru Vidu, pastor la Biserica Emanuel din Oradea, care vorbea în octombrie 2016, la un mare miting al Coaliţiei pentru Familie, despre „scârboşenie“ şi „sodomie“ referindu-se la homosexualitate. De altfel, Biserica Emanuel are şi o universitate baptistă, Universitatea Emanuel din Oradea, unde rector este Paul Negruţ, o altă voce promovată intens de Coaliţia pentru Familie. Mai recent, aceeaşi coaliţie a participat în SUA la cea de-a 49-a Convenţie a Bisericilor Penticostale Române din SUA şi Canada, în Phoenix, Arizona. Despre legăturile dintre Coaliţia pentru Familie şi grupurile de ură Liberty Council şi Alliance Defending Freedom am mai scris. Acum, Mihai Mihet, omul de legătură dintre Liberty Council şi Coaliţia pentru Familie a facilitat o vizită în România a lui Kim Davis, funcţionara americană care a refuzat să oficieze căsătorii gay în 2015.

Citeste mai mult: adev.ro/ox8myc

luni, 7 septembrie 2015

† Comunicatul pastorilor la cea de-a 47-a Convenție a Bisericilor Penticostale Române din Statele Unite și Canada

La intalnirea Consiliului Conventiei Bisericilor Penticostale  din Statele Unite si Canada, (conventie formata din cele trei organizatii care au un grup de frati care reprezinta si care lucreaza impreuna pentru slava si gloria lui Dumnezeu:
  1. Assemblies of God – Teodor Luca, Valer Brancovan, Nelu Filip, Vasile Cinpean, Teodor Socaciu, Marian Condrat
  2. Church of God – Florin Cimpean, Lazar Gog, Gabi Fazecas, Gelu Strambu,  Moise Gaode, Iulian Costea
  3. Uniunea Bisericilor Penticostale – Cornel Avram, Cristian Ionescu,  Pavel Pop, Ioan Pruneanu,  Alin Bob, Petru Lascau si Luigi Mitoi)
a fost citit la hotararea pastorilor la Conventia Bisericilor Penticostale din Statele Unite, la data de 6 septembrie 2015, de catre pastorul Cristian Ionescu, urmatorul COMUNICAT:
Transcris: Agnus Dei:
Comunicatul este bilingv si urmeaza afilierea noastra si cu alte organizatii, in deosebi cu Asociatia Bisericilor Baptiste, cei care participa la 103-a conventie a biericilor baptiste in Los Angeles; ei deja s-au rugat pentru noi si am vrea si noi ca Domnul sa-i binecuvanteze acolo unde sunt.
In unitatea si partasia celui de-al 47-lea an al existentei sale, Conventia Bisericilor Penticostale Romane din USA si Canada isi exprima cu fermitate adeziunea la Cuvantul lui Dumnezeu in ceea ce priveste  integritatea familiei, uniunea prin casatorie pe viata intre un barbat si o femeie, asa cum a fost instituita de Dumnezeu, Creatorul tuturor. 
Consideram decizia Curtii Supreme de legalizare a casatoriilor intre persoanele de acelasi sex, ca fiind un atac direct impotriva credintei si constiintei noastre, cat si un act de rebeliune impotriva lui Dumnezeu, ceea ce de-alungul timpului a atras judecata Sa asupra multor civilizatii apuse. 
In contextul in care un judecator a decis incarcerarea unei  femei, demnitar al statului Kentucky, care a refuzat eliberarea de certificate pentru casatoriile intre homosexuali, acest caz demonstreaza ca sistemul judiciar din aceasta tara este gata sa aplice in mod radical  agenda distrugerii valorilor iudeo-crestine si a anihilarii oricarei pozitii legate de libertatea de constiinta si cuvant, garantata de constitutia Statelor Unite.
Declaram ca in comunitatile noastre, oricare ar fi consecintele, nu vom oficia asemenea ceremonii, nu vom accepta ca membri persoane cu asemenea orientari, nu vom inchiria facilitatile noastre pentru asemenea evenimente si nu vom inceta sa condamnam public pacatul si incalcarea principiilor Cuvantului lui Dumnezeu. 
In acest sens, Conventia se va atasa  altor organizatii crestine  pentru a protesta impotriva oricaror decizii si actiuni de subminare a autoritatii  crestine si a autoritatii bisericilor noastre de a predica si practica doctrinele Cuvantului lui Dumnezeu. 
Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Vezi și: