Trei
milioane de români, adică de zece ori mai mult decât era necesar, au semnat
pentru revizuirea Constituției. În sensul de a se face precizarea că familia se
întemeiază pe o uniune între un bărbat și o femeie. Legile acestui stat și în
primul rând Constituția, că să nu mai vorbesc despre morală, impuneau un
răspuns imediat din partea autorităților statului. Președintele României și
prim-ministrul ar fi trebuit să se pronunțe de îndată, să remarce importanța
acestei inițiative cetățenești fără precedent și să facă precizări privind
inițierea procedurilor de modificare a legii fundamentale. Acest lucru nu s-a
întâmplat. În schimb, aflăm că doi senatorii PSD, Ovidiu Donțu și Titus
Corlățean, au inițiat o procedură pentru revizuirea Constituției. În continuare,
însă, autoritățile tac.
Pentru cine nu știe sau nu știe prea bine sau a uitat, fac
precizarea că democrația înseamnă că poporul este suveran. Ceea ce hotărăsc
cetățenii este, așadar, literă de lege. Pentru revizuirea Constituției ar fi
fost suficient ca 300.000 de cetățeni să semneze o solicitare, după care, de
îndată, procedurile ar fi trebuit îndeplinite. Adică o lege dată în Parlament
privind respectiva revizuirea, aprobarea Parlamentului, promulgarea actului
normativ, publicarea acestuia în Monitorul Oficial și organizarea, în termen de
30 de zile, în duminica respectivă, a referendumului. Un referendum în cadrul
căruia cetățenii României se pronunță definitiv.
Așa ar fi trebuit să se întâmple și în cazul referendumului
solicitat nu de 300.000 de cetățeni, ci de 3.000.000. Cu atât mai mult cu cât
suntem într-un important an electoral, toate autoritățile statului ar fi
trebuit să dea dovadă de celeritate în a le răspunde prompt solicitanților. Nu
s-a întâmplat așa. Dimpotrivă. În mod straniu, președintele României, referindu-se
la solicitarea cetățenilor care i-au dat puterea pe care o are, a vorbit despre
toleranță și despre pericolul dictaturii majorității asupra minorității. După
care, pe bună dreptate, a intervenit Patriarhia, iar președintele Klaus
Iohannis a revenit cu o declarație în care a făcut cuvenitul pas înapoi.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.